Çanakkale Mücadelesi ANKAmall’da Canlandırıldı

ANKAmall, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma gününde anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. ANKAmall’un zemin katında, Çanakkale Şehitliği minyatürünün önünde kurtuluş mücadelesini anlatan soğuk heykel tiyatrosu düzenlendi.

İzmir Soğuk Heykel Atölyesi sanatçılarının gerçekleştirdiği gösteride Milli Mücadele döneminde yaşananlardan başlayıp zafer sürecine kadar Çanakkale Zaferi canlandırıldı.

Gösteri Çanakkale cephesinde şehit düşen Türk askerlerini temsil eden bir erin ailesiyle vedalaşarak savaşa katılması ve canlandırılan savaş sahnesinde şehit düşmesiyle başladı. Ardından Nene Hatun sahneye çıkarak mücadele döneminde cefakâr Türk kadınını simgeledi.

Gösterinin devamında Çanakkale Savaşının simgesi haline gelen Seyit Onbaşı 215 kiloluk mermiyi sırtlayarak “Ocean” gemisini vurdu. ANKAmall ziyaretçileri tarafından gözyaşlarıyla izlenen gösteride zaferin kazanılması, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bir milletin esaretten kurtuluşunun dansı” olarak adlandırdığı Zeybek oyunuyla kutlandı. Son olarak Türk Bayrağı giymiş bir soğuk heykel oyuncusunun sahneye çıkmasıyla tüm oyuncular Türk bayrağının etrafında toplanıp izleyiciye selam verdi.

Kurtuluş Mücadelesini ve Çanakkale Zaferini yeniden yaşatan gösteride izleyenler, gözyaşlarını tutamadı. İzleyicilere duygu seli yaşatan gösterinin oyuncuları, onuncu yıl marşı eşliğinde alkışlarla uğurlandı.