NefesZen 11 Mart’ta Cermodern Ankara’da

Ney ile nefesin, nefes ile insanın hikâyesi

Uluslararası ney sanatçısı Bilgin Canaz’ın ney performansı, sunucu ve eğitmen Pınar Gürer’in Mevlana Celaleddin Rumi’nin eseri Mesnevi’den seslendirdikleri ile Nefes ve Yaşam Akademisi nefes eğitmenleri Burcu Hatipoğlu ve Gaia Rahşan’ın rehberlik ettiği nefes ve meditasyon ritüeli NefesZen 11 Mart’ta Cermodern Ankara’da gerçekleşecek.

Modern dünyanın telaşına, koşuşturmasına, hızlanan zamana ve zihinlere bir nebze huzur ve soluk getirmeyi hedefleyen performans binlerce yıllık kadim bilgilerin ışığında tasarlandı.
Bir saat süren canlı performansta, katılımcılar kendi nefesleri ve sesleriyle gösteriye eşlik ediyor. Bu interaktif performansta bilinen en eski nefesli enstrumanlardan olan, ruhun enstrumanı da denen ‘ney’in hikâyesi, insan ile olan benzerliği anlatılıyor. Mesnevi’nin ilk 18 beyitinin, bir kısmı orjinal dilinde Farsça olarak, tamamı ise Türkçe olarak seslendiriliyor. Katılımcıların kendi nefesleriyle buluşması sağlanarak yönlendirmeli meditasyon yaptırılıyor, daha sonra birlikte seslendirilen tekrarlanan sözcüklerden oluşan ‘mantra’ eşliğinde kişinin kendi özüyle kavuşmasına olanak tanınıyor. Katılımcılar bu sayede belki de bundan sonra hayatlarına almayı seçecekleri, bir rahatlama yöntemi olarak kullanacakları nefes ile yönlendirmeli meditasyon ile tanışıyor.

11 Mart 2020 Çarşamba, Saat 20.00, Cermodern Ankara

Biletler Biletix’de! www.biletix.com Biletix Çağrı Merkezi (0 216 556 98 00)
NefesZen hakkında daha fazla bilgi, görsel ve röportaj istekleri için; Pasion Turca PR Manager – Hakan Akoğlu – 0212 2744348 – 0545 474 93 25 hakan@pasionturca.net

 

BURCU HATİPOĞLU

Nefes ve Yaşam Akademisi kurucusu ve baş eğitmeni Burcu HATİPOĞLU, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunudur. Mesleği gereği alternatif tıp yöntemlerine özel ilgisinden dolayı başladığı bu yolculuğa Fitoterapi yüksek lisansı, reiki, hipnoz eğitimi, yaşam koçluğu, EFT (Emotional Freedom Technique) uygulayıcılığı, hypnobirthing eğitmenliği, pranik şifa eğitimleri ile devam ederken evrenin sonsuz cömertliği sayesinde bir gün “NEFES” ile tanışmıştır. Yurt içinde nefes koçluğu eğitimlerini ve yurt dışında Nefes Eğitmenlik eğitimini tamamlamıştır. Yıllardır aldığı eğitimler, kişisel gelişim konularındaki bilgi, birikim ve tecrübelerinden harmanladığı bilgileri, aldığı çeşitli nefes tekniği eğitimleri ile harmanlayıp Mucize Nefes Tekniğinin doğmasını sağlamıştır.

GAİA RAHŞAN

Hacettepe Üniversitesi Amerikan Filolojisi mezunu olan Gaia Rahşan şifaya aracı olma yolculuğuna 2006 yılında başlamıştır. Hindistan’dan Afrika’ya, Amerika’dan Asya’ya dünyanın pek çok ülkesinde ruhsal çalışmalara katılarak, yaşam amacını gerçekleştiren bir gezgindir. Deneyimlerini bu alanda yüzlerce insanla paylaşmış ve paylaşmaya devam etmektedir.

PINAR GÜRER

Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezunudur. Festival direktörlüğü, alışveriş merkezi yöneticiliği yapmıştır. Radyo ODTÜ’de yönetici olarak çalışmış, hem de uzun seneler Kupa Kızı adlı şiir ve sohbet programının yapımcı ve sunuculuğunu üstlenmiştir. TRT Ankara Radyosu’nda ise kültür sanat bölümleri hazırlayıp sunmuştur. Uluslararası etkinliklerde Türkçe ve İngilizce sunuculuk yapmaktadır. Aynı zamanda yoga paylaşımcısı, Nefes ve Yaşam Akademisi nefes eğitmenidir. Ankara’nın kültür sanat hayatını renklendiren pek çok etkinliğe imza atmaktadır, bu kapsamda İtalya ile yaptığı çalışmalarla İtalya hükümeti tarafından “şövalye” unvanı ile onurlandırılmıştır.

BİLGİN CANAZ
Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü mezunudur. Flamenko, caz ve new age tarzında yurt içinde ve yurt dışındaki festivallerde konserler vermektedir. Türkiye’nin en önemli senfoni orkestraları ve şefleriyle birlikte solist ney sanatçısı olarak görev almıştır. 2017 yılında Taipei Senfonik Çin Orkestrası ile birlikte konser vermiştir.
Ayrıca Berklee Jazz School, Rotterdam Konservatuarı ve Edinburg Üniversitesi’inde Türk müziği ve Mikrotonal üzerine çalıştaylar yapmıştır. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve 60’tan fazla devlet başkanına sanatını icra etmiştir. 2017 yılında TASAM tarafından içinde bulunduğu Tanini Trio gurubu ile birlikte ‘Uluslararası Stratejik Vizyon Sahibi Sanatçı’ ödülüne layık görülmüştür. Biri solo olmak üzere toplam 6 albüm çalışmasına imza atmıştır.

ALBÜM ÇALIŞMALARI
1-Sufi’den Flamenko’ya 2005
2- Tanini Trio (DOKUNUŞLAR) 2007
3- Tanini Trio ( DOKUNUŞLAR 2 ) 2011
4-Bilgin Canaz solo album_İki Nefes Arasında 2011
5-Endülüs’den Anadolu ‘ya ( Mavi Siyah) 2018
6-Tanini Trio DAVET 2019

PAYLAŞ
Önceki HaberŞiir Tiyatrosu Gösterisi: Dilin Müziği
Sonraki HaberAnkara İnşaat Ustası
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.