Windows 10 67 Milyon kez indirildi hedef 1 Milyar

29 Temmuz 2015 de 190 ülkede aynı anda yayınlanan Windows 10 büyük ilgiyle karşılaştı. Bunda Windows 7 ve Windows 8 ve 8.1 kullanıcılarının Windows 10’u ücretsiz olarak bilgisayarlarına indirebilmeleri ve kullanabilmeleri de büyük etken. Kısa sürede 67 Milyon kez indirilen Windows 10 için Microsoft firmasının hedefi 3 yıl içinde 1 Milyar Cihazın Windows 10 kullanıyor hale gelmesi. 1 Milyar gerçekten çok büyük bir rakam.

Windows 10 İnceleme

Microsoft toptan yeni bir işletim sistemi yaratmak yerine Windows 7 ve Windows 8’in en sevilen özelliklerini bir arada topladı. Masaüstü kullanıcıların oldukça sıkıntı çektiği tablet arayüzünden vazgeçilirken bu arayüzdeki canlı kutucuklar Başlat sekmesine taşındı. Evet her ne kadar Başlat yazmasa ve Windows logosu bulunsa da Başlat sekmesi Windows 10 ile birlikte geri döndü. Diğer yandan son senelerde ne kadar düzgün çalışsa da geçmiş senelerden kötü itibara sahip Internet Explorer tarayıcısının yerini Edge tarayıcısı aldı. Edge tarayıcısı bir web sitesi üzerinden yapılan bilen çizimler not almalar boyamalar gibi eklentiler ile tarayıcı pazarına yeni bir soluk getirmişe benziyor. Diğer yandan son sürüm Explorer yine Windows’un içlerinde bir yerde herhangi bir uyumsuzlukta kullanıcıların sıkıntı yaşamaması için Windows 10’a dahil edilmiş. Sağ altta bulunan Bildirimler bölümü ise mobil cihazlardan alıştığımız tarzda bildirimlerin görüntülenmesinin yanı sıra birçok ayara da hızlı erişim sağlanmış.

Microsoft Windows 10 ile tüm platformları birleştireceğini daha öncesinde açıklamıştı. Özellikle Mağaza’da bulunan uygulamalar her cihaz için yani masaüstü bilgisayar tablet ve mobil telefon için birebir uyumlu olacak. Bu hem kullanıcı tarafında hemde geliştiriciler tarafından büyük avantajlar sağlayacak ve Mağaza’nın gelişimine katkı sağlayacak gibi gözüküyor.

Microsoft Windows 10 ile stabil ve hızlı bir işletim sistemi yaratmış, diğer yandan Windows 7 ve Windows 8 sahibi kullanıcılara da hatırlatmakta yarar var Windows 10’a 1 sene boyunca ücretsiz yükseltebilecek ve kullanabileceksiniz. 1 sene içerisinde yükseltmez iseniz bu hakkınız kaybolmuş olacak ve ücret ödemeniz gerekecek. Uyumluluk konusuna gelince ise genel anlamda Windows 7 ve Windows 8 de çalışan tüm programlar sıkıntısız olarak Windows 10 da çalışıyor.

Windows 10 Temiz Kurulum

Windows 10’u Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları öncelikle yükselterek kurmaları gerekiyor. Tüm program verilerini ve dosyalarınızı yedek almakta fayda var. Her ne kadar yükseltme sırasında dosyalarınız silinmese de yedek almak önemli. Windows 10 a yükseltme bittikten sonra ise tavsiyemiz Windows 10’da bulunan yeni özellik ile sistemi tamamen Sıfırlamak. Yedek aldığınızdan emin olduktan sonra işlemimize başlayalım

1. Windows(Başlat) tuşuna basınız;
2. Ayarlara basınız;
3. Güncelleştirme ve Güvenlik’e basınız;
4. Soldan Kurtarma ya basınız;
5. Bu Bilgisayarı Sıfırlaya basınız;
6. Karşınıza 2 seçenek gelecek dosyalarımı sakla ve herşeyi kaldır; Temiz kurulum için herşeyi kaldırı seçmekte fayda var;

Daha sonrasında Windows sizi temiz kurulum konusunda yönlendirecek. Açıkcası Sadece Windows 10 yükseltilmiş ve Hem Windows 10’a yükseltilmiş hemde temiz kurulumu yapılmış 2 farklı PC kullanmaktayım. Her ne kadar arada fark yokmuş gibi gelse de yine de müsait zamanında bilgisayarı sıfırlamaktan yanayım.

Merak edenler için: Windows 9 diye bir sürüm yok, Microsoft Windows 8’den direkt 10’a geçti. Microsoft her ne kadar Windows Phone’da aradığını bulamamış olsa da Windows 10 ile Bilgisayar sektörüne yeni bir soluk getiriyor; Windows 10’dan alacağı rüzgar ile hem tablette hem de akıllı telefonlarda önümüzdeki senelerde liderliği ele geçirmesi sürpriz olmayacak gibi. Microsoft bu sefer doğru yolda.

windows-10-ankarasosyete-double-scree-cift-ekran2