Microsoft Nokia’yı Satın Aldı

Microsoft aslında bekleneni gerçekleştirerek, Nokia firmasının Mobil ürünler ve patentlerinin de içinde bulunduğu Mobil bölümünü 7.2 Milyar Dolara satın aldı.

Anlaşma ile birlikte gelecekte yeni bir Nokia akıllı telefon olmayacak. Microsoft Lumia markasını kullanarak akıllı telefonlar üretmeye devam edecek. Ani satın almanın ardından Theverge.com sitesi konu hakkında çok detaylı haber ve görüşler yayınladı.

Bunlardan en önemlisi ise “Microsoft, Nokia’dan gerçekten ne aldı?” başlıklı yazısı. Rakamlar yazının özeti;

Microsoft bu satın alma için 7.18 Milyar Dolar ödeyecek
; 5 Milyar Dolar Cihazlar ve Hizmetler bölümü ve 2.18 Milyar Dolar patenleri için.
Bu satın alma ile Nokia’nın 8500 Tasarım Pateni ve 30.000 Yararlı Patenti Microsoft’a geçti

Microsoft’un çalışan sayısı 99,139 idi, bu satın alma 32.000 Nokia çalışanını da Microsoft saflarına kattı.

En dikkat çeken rakam ise; Satın alma işleminden önce Microsoft’un satılan her bir Lumia cihazından ettiği brüt kar 10$ iken bu rakam satın almanın ardından her bir Lumia cihaz için 40$’a çıkacak.

PAYLAŞ
Önceki HaberFanta Gençlik Festivali 5 Eylül’de Hipodrum’da
Sonraki HaberSerkan Kaya 13 Eylül’de Keyf’te
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.