Geleceğin Yaşayan Evleri Bilim Kurgu Filmleri Aratmayacak

Samsung Electronics akıllı ev teknolojileri alanında attığı yenilikçi adımlarla bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir teknoloji dünyası yaratıyor.

Gün geçtikçe hayatımızın merkezi haline gelen evlerimiz alışveriş yapabileceğimiz, eğitim ve sağlık hizmeti alabileceğimiz bir merkeze dönüşüyor. Birbiri ile iletişim kurabilen akıllı ev aletlerini hali hazırda kullanıyor olmamızın yanı sıra çok yakın gelecekte evlerimizdeki teknoloji, tüketicinin kişisel tercih ve alışkanlıklarını aklında tutup, ihtiyaçlarını öngörerek, iletişime geçebilecek yeterlilikte görünmez bir arayüz haline gelecek.

Samsung Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği Satış ve Pazarlama Direktörü Hüseyin Erel konuyla ilgili şunları söyledi: “Teknoloji görülmemiş bir hızla gelişiyor ve göz açıp kapayıncaya kadar yaşamımıza girerek günlük hayatımızın bir parçası haline geliyor. Tüketicinin kişisel zevk ve tercihlerini aklında tutararak bire bir iletişim halinde ihtiyaçlarına anında cevap verebilecek akıllı evler de aynı hızla gerçeğe dönüşmeye ve hayatımızın bir parçası olmaya hazırlanıyor. Yakın bir gelecekte eviniz siz yemeğinizi yerken sevdiğiniz müzikleri sizin için açabilecek. Ya da evde bir yangın çıktığında sadece duman alarmı devreye girmekle kalmayıp sizinle konuşabilecek ve itfaiyeyi sizin için çağırabilecek. Buzdolabınız sizin için günlük olarak tükettiğiniz biten yiyeceklerinizi tespit ederek sipariş verebilecek. Bir on yıl önce sadece uzak bir hayal olan bu teknolojilerin en kısa sürede Samsung teknolojisi ile günlük rutininiz haline geleceğinden hiç kuşkumuz yok.”

Global çapta değişen sosyal eğilimler ve çevresel koşullar sonucunda ihtiyaçlarımızın da hızlıca değiştiği bir dünyada yaşam alanlarımızın da bu doğrultuda şekillenmesi kaçınılmaz.

Samsung’un son teknoloji ürünlerinden Crystal Blue çamaşır makinesinin akıllı özellikleri telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama ile uzaktan kontrol ve takibi mümkün kılıyor. İster evin dışı ister içi olsun, kablosuz ağ olan her yerden makineyi anında başlatabilir ya da duraklatabilir, yıkama seçimlerine, kalan süreye ve yıkama tamamlandığında verilen bitirme uyarılarına göz atabilirsiniz. Aynı şekilde son teknoloji ürünü Samsung Inverter Klima, ‘Smart Wi-Fi’ özelliği sayesinde nerede olursanız olun klimanızın ayarlarını değiştirebilme ve haftalık ya da aylık olarak enerji tüketimlerini takip edebilme olanağını sunuyor. Bunun yanı sıra akıllı klima otomatik bir hata izleme sistemi olan Smart Check (Akıllı Kontrol) özelliğine sahip. Bu özelliği sayesinde erken bir aşamada problemleri saptar ve akıllı telefonunuza indireceğiniz bir uygulama ile hızlı ve kolay bir şekilde sorunu gidermeniz için çözümler sunar. Akıllı Inverter Klima hem zaman ve enerji tasarrufu sağlarken, hem de maliyetli ve zahmet verici servis çağırmaları, pahalı olabilecek tamir faturalarını engeller

Kentleşmenin ve sosyalleşme trendlerinin doğal sonucu olarak yaşam alanlarının verimli kullanımı, dijitallik ve sürekli bağlantı halinde olma ihtiyacı ön plana çıkıyor. Bununla birlikte kaynakların giderek tükenmesi, tüketimin hızla artması, nüfus artışıyla ortaya çıkan güvenlik ve artan çevre felaketlerinden korunma gibi sorunlar global çaplı bir çözüm arayışını doğurmakta.Yaşam alanlarının artan nüfusla daralması ve ev teknolojilerinin de bu doğrultuda multi fonksiyonel ve ekstra güvenli olarak tasarlanması gerekiyor. Toplu yaşam alanlarında akıllı yaşam çözümleri de kaçınılmaz hale geliyor.

Geleceğin evlerinde yaşam alanlarının verimli kullanımı için duvarlar ortadan kalkıyor. Basitlik ve kullanışlılık ön plana çıkarak yemek pişirme, yeme, uyuma ve çalışma gibi aktiviteleri tüm ailenin interaktif bir şekilde yapmasına olanak sağlıyor. Evimizin her bir parçası akıllanıyor ve sosyal medya ile entegre bir hale gelerek en hızlı şekilde bağlanırlığı, sosyalleşmeyi ve ihtiyaçlarınızı karşılamanızı mümkün kılıyor. İçerik paylaşımı görülmedik bir kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Eviniz eski tercihlerinizi aklında tutarak, hakkınızdaki tüm dijital ipuçlarını topluyor böylelikle özel zevk ve tercihlerinizi bilerek sizi tanıyor, ihtiyaçlarınızı anlayabiliyor. Sorularınızı sormadan ihtiyaçlarınızı farkına varıp size cevapları sunuyor. İçinde yaşayan bireylerle bütünleşerek aile bireylerinden biri haline geliyor. Siz uyumak için yatağınıza geçtiğinizde sizin için ışıkları söndürüyor, siz yemeğinizi yerken müziğinizi açıyor. Enerji kullanımında maksimum tasarruf sağlayarak aynı zamanda evinizin beyni haline geliyor.