Ankara Bulvarı Trafiğe Kapatılıyor!

Mimarlar Odası ve Ankara Barosu tarafından açılan dava ile iptal edilen AOÇ İmar Planı sonucunda Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara Bulvarı’nı kapatacak.

17 Ağustos Pazartesi günü saat 03.00’da kapatılacak bulvarın büyük bir trafik sıkışıklığına yol açması bekleniyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi yol kapatmanın suçunu tamamen Mimarlar Odası Ankara Şubesine ve Ankara Barosu’na yüklerken iki odanın görüşleri ise şöyle oldu;

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan kendi plansız ve hukuksuzluğunu Ankaralılara eziyet haline getiren Büyükşehir Belediye Başkanının derhal istifa etmesi gerektiğinin ifade ederek “Ankara defterini kapat” dedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “Mahkeme kararını yerine getiriyoruz; bulvarı kapatıyoruz” söylemi ile ortaya koyduğu tutum, medyatik ve halkı galeyana getirme amaçlı olup mahkeme kararını uygulamak niyetinde olmadığının da göstergesidir. Zira Ankara 5.İdare Mahkemesinin iptal kararı tek başına “Ankara Bulvarının” kapatılması mahiyetinde değildir. Kaldı ki şayet şikayet edilen mahkeme kararını uygulama niyetinde olsaydı 10.02.2014’de verilen yürütmenin durdurulması kararını uygulardı.” İfadeleri yer aldı.

Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Ankara Bulvarı’yla ilgili açıklamalarının, mahkemenin verdiği iptal kararını eksik uygulayacağına işaret ettiğini söyledi. Canduran, “Bu durum, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Meclis üyelerinin, kamu görevlisi olarak hukuki sorumluluğunu doğuracak. Yargı kararının uygulanmamasından mağdur olan herkes, kararı tam ve doğru bir şekilde uygulamayan kamu görevlisi hakkında tazminat davası açabilir” dedi.