SATRANÇ MÜZESİ’NDE 190 YILLIK MÜZİK YOLCULUĞU

Prof. Dr. Ahıskal, “1826’dan Günümüze Türkiye’de Batı Kökenli Müzik Tarihi” konulu sunumu ve solo keman resitali ile Başkentli müzikseverleri 190 yıllık müzik yolculuğuna çıkaracak.

Başkent Ankara’da son dönemde kültür sanat buluşmalarının yeni adresi olan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde “5 Çayı Dinletileri” devam ediyor. Her ayın son cumartesi günü gerçekleştirilen “5 Çayı Dinletileri”, 30 Nisan Cumartesi günü saat 17.00’de ünlü keman yorumcusu Prof. Dr. Orhan Ahıskal’ı,Başkentli sanatseverlerle buluşturacak.

Geçtiğimiz aylarda ünlü piyanist Ayşe Ediz, caz müziğinin ünlü isimleri Piyanist Janusz Szprot ve Saksafonist Lech Szprot’u ağırlayan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, bu kez Ankaralıları keman sesiyle tarihin bütünleştiği bir resitale davet ediyor. Sanatseverlerin “olağanüstü bir müzisyen, birinci sınıf bir solist” gibi cümlelerle tanımladığı Prof. Dr. Orhan Ahıskal,“1826’dan Günümüze Türkiye’de Batı Kökenli Müzik Tarihi” konulu sunumu eşliğinde gerçekleştireceği solo keman resitali ile 5 Çayı Dinletileri’nin konuklarını tarihle müziğin iç içe geçtiği bir yolculuğa çıkaracak.

Prof. Dr. Orhan Ahıskal, Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar uzanan müzik serüvenini anlatırken, kemanıyla da sanatseverleri o dönemlere götürecek. Ahıskal’ın özellikle Avrupalı müzikseverler için oluşturduğu sunumu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Müzikseverleri tarihte yolculuğa çıkartan sunumlu resitalin ilk bölümünde, Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet’in ilk müzik tarihi, ikinci bölümünde ise Türk müzik devriminin ürünü olarak kabul edilen Türk bestecilerinin solo keman eserleri yer alıyor.

Gokyay_Vakfi_Satranc_Muzesi

KEMAN YORUMCUSU ORHAN AHISKAL KİMDİR?

Barok dönem eserlerinin otantik icra çalışmalarından, çağdaş müziğin “avant-garde” eserlerine kadar çok geniş bir dağarcığa sahip Prof. Dr. Orhan Ahıskal, kuşağının en önemli kemancılarından biri olarak kabul ediliyor. 10 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilecek Donizetti Ödülleri’nde, Yılın Yaylı Çalgı Yorumcusu ödülüne aday gösterilen Ahıskal, seçkin oda müziği toplulukları ile Almanya, ABD, Bosna-Hersek, Cezayir, Fransa, Hırvatistan, İngiltere, İskoçya, İspanya, İtalya, Kuzey Kıbrıs, Litvanya, Polonya, Rusya, Şili, Ukrayna ve Yunanistan’da 250’yi aşkın konserin yanı sıra üç kıtada 100’in üzerinde resital verdi.

İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan ve Türkiye’de çok sayıda senfoni ve oda orkestrası ile birçok konsere solist olarak katıldı ve Beethoven, Brahms, Korngold, Lou Harrison, Mozart, Paul Patterson, Piazzolla, Şnitke, Şostakoviç ve Vivaldi keman konçertolarını seslendirdi.

2011-2015 yılları arasında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü lisans ve yüksek lisans programlarının kurucu başkanlığını yapan Prof. Dr. Orhan Ahıskal, 2014 yılında“Düştüm Yola” Projesini başlattı. Proje ile Ahıskal, Türk bestecilerin ender çalınan ya da hiç çalınmamış eserlerini seslendirerek, yeni eserlerin yazılmasını çalarak teşvik ederek ve çoksesli konser müziğini kemanı ile ülkemizin her köşesinde farklı insanlarımızla buluşturmayı hedefliyor. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl içinde 6 yeni eseri dinleyici ile buluşturan Ahıskal, ayrıca her yaştan öğrencilere atölye ve ustalık sınıfları ile müzik ve tarih konularında sunumlar ve eğitim çalışmaları yapıyor.