Anadolu’dan Bir Tanık: Bengüboz’un Objektifinden Mudurnu’da Erken Cumhuriyet Dönemi Çankaya Çağdaş Sanatlar...

Anadolu’dan Bir Tanık: Bengüboz’un Objektifinden Mudurnu’da Erken Cumhuriyet Dönemi Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Mudurnu Belediyesi, Mudurnu Kaymakamlığı ve Bolu Mudurnulular Derneği ortaklığı, Çankaya Belediyesi, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle yeni bir sergiye daha ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Ayşe Ege Yıldırım’ın üstlendiği ve Mudurnu’nun sosyal ve ekonomik yaşamını belgeleyen “Anadolu’dan Bir Tanık: Bengüboz’un Objektifinden Mudurnu’da Erken Cumhuriyet Dönemi” adlı sergi, 30 Nisan 2016 tarihine kadar gezilebilecek. Sergi, yaklaşık 100 yıl sonra, yüksek tarihi ve sanatsal değere sahip bu özel fotoğraf koleksiyonunu fotoğraf severlerle buluşturuyor. Mudurnu’nun sosyal ve ekonomik yaşamını belgeleyen sergi, 2016 yılı içerisinde İstanbul’da 12– 31 Temmuz’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Tek Kubbe Salonu’nda sergilenecek. Ardından sergi Mudurnu’ya taşınacak.

Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ‘Mudurnu Tarihi Ahi Kenti’, İpek Yolu üzerindeki stratejik coğrafi konumu ile Erken Osmanlı döneminin önemli bir Ahilik-esnaf kenti ve yurtsever bir Cumhuriyet şehri. 1. Dünya Savaşı sırasında düştüğü esir kampında fotoğrafçılığı öğrenen Ahmet İzzet Bengüboz’un, savaş sonrası döndüğü memleketi Mudurnu’da 1920’li ve 1930’lu yıllarda çektiği fotoğraflar, bir dönemin sosyal yaşamına ışık tutan önemli bir belge niteliği taşıyor.

19 Nisan’da Ankara’da açılışı yapılan sergiye, Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya, Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl, Mudurnu Kaymakamı Mehmet Rıdvan Doğan, Mudurnu Kültürel Miras Alan Başkanı ve Küratör Ayşe Ege Yıldırım, Koç Üniversitesi VEKAM Direktörü Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu, Bolu Mudurnulular Derneği Başkanı Celalettin Çelebi, Ahmet İzzet Bengüboz’un torunu Mehmet Kadri Bengüboz katıldı.

Proje kapsamında hazırlanan sanal arşive www.mudurnukentarsivi.org adresinden ulaşılabilir.

VEKAM Hakkında:

Başkent Ankara ve çevresiyle ilgili araştırmalar yapan Koç Üniversitesi Vehbi Koç AnkaraAraştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), bilim, kültür ve sanat dünyasına hizmet amacıyla 1994 yılında kuruldu. VEKAM bünyesinde, Vehbi Koç’un hayatına ait belgelere dayanarak gerçekleştirilen çalışmaların yanı sıra Ankara ve çevresinin kültürel mirasının, tarihinin ve ekonomisinin araştırılması, belgelenmesi ve korunmasına yönelik akademik çalışmalar yürütülmektedir. VEKAM ayrıca Ankara ve çevresi ile ilgili kitap, tez, makale ve süreli yayınlardan oluşan kapsamlı uzmanlık kütüphanesi ve zengin arşiviyle her yaştan araştırmacıya hizmet sunmaktadır. Ankara konusunda dünya çapında bir başvuru kaynağı olmak VEKAM’ın öncelikli hedefleri arasında yer alırken, VEKAM Yayınları da her geçen gün gelişen bir kaynak haline gelmektedir.

Önceki Haber“Dünya’ya Barışı Anlat” temalı resim yarışması sonuçlandı
Sonraki HaberSATRANÇ MÜZESİ’NDE 190 YILLIK MÜZİK YOLCULUĞU
AnkaraSosyete
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.

YORUM YOK