“Küçük Prens” Haftasonu Satranç Müzesinde

Türkiye’nin Türkiye’nin Küçük Prens koleksiyonerleri Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Mehmet Sobacı, Biyolog Yıldıray Lise ve İş Adamı Kazım İnal, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde başkentlileri Küçük Prens’in etkileyici dünyasına götürecek.

“Küçük Prens” Koleksiyonerleri Gökyay Vakfı Santranç Müzesi’de Buluşacak
Bu haftasonu dünyada en çok okunan ve satan kitapların başında gelen Küçük Prens’in arklı dil ve lehçelerdeki dünya serüvenini de paylaşacaklar.
Ankara’nın farklı kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı “Küçük Prens” söyleşisi ile kutlayacak. Etkinlikte Küçük Prens’in ”neden bu kadar çok sevildiği ve farklı dil ve lehçelerde milyonlarca kez basıldığı” da değerlendirilecek.

Sobacı: ”Türkiye Küçük Presi’in En Çok Basıldığı 3. Ülke”
20 yıllık koleksiyoner Mehmet Sobacı, 283 dil ve lehçeden bin 492 Küçük Prens kitabına sahip. Yıldıray Lise’nin koleksiyonunda 308 dil ve lehçeden 1000’i aşkın, Kazım İnal’ın ise 103 dil ve lehçeden 341 Küçük Prens kitabı bulunuyor.

Küçük Prens’in çevrildiği 14’üncü dilin Türkçe olduğunu belirten koleksiyoner Sobacı, Başkentlileri bu özel söyleşiye davet ederek şunları söyledi:

“Küçük Prens, barındırdığı felsefi düşüncelerle, her yaşta okunabilecek ve her okunduğunda kişiye yeni bir dünya sunan, farklı algılar yaratan Fransız yazar Saint-Exupéry’nin şaheseridir. Bugün koleksiyonerlerimiz arasında 3 yaşında çocuklarımız da 72 yaşında yetişkinimiz de var. Türkiye Küçük Prens’i çok seviyor. Benim gibi çok sayıda Küçük Prens sevdalıları var. Önde gelen koleksiyonerlerimiz arasında Yıldıray Lise, Kazım İnal, Melih Sisa, Oytun Eriş, Ali Lidar, ve İlyas Koç’u sayabilirim. Türkiye’de 200’e yakın yayınevi yaklaşık 150 farklı Küçük Prens çevirisi bastı ve bugün kitabın en çok basıldığı ilk üç ülke arasındayız. Bu, bizim için sevindirici ve gururlandırıcı bir durum.”

22 Nisan Cumartesi günü saat 17.00’de Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde Yıldıray Lise ve Kazım İnal ile birlikte Küçük Prens konuşulacak. İlk baskısı 1943 yılında yapılan kitabın 7’den 70’e herkese nasıl hitap edebildiğini, her okunduğunda nasıl insana farklı bir haz verdiğini Ankaralı Küçük Prens tutkunları ve kitapseverlerle paylaşılacak.

Bu haftasonu Gökyay Vakfı Santraç Müzesi’nde gerçekleştirilecek 105 ülkeden 600’ü aşkın satranç takımının eşlik edecek söyleşinin biletleri Satranç Müzesi gişesinden veya Biletix’ten temin edilebilecek.