Milli Kütüphane Dijital Ortama Taşındı

Milli Kütüphane Başkanlığı’nca yeni oluşturulan Güzel Sanatlar Sistemi ile sinemadan tiyatroya, operadan siyasete, eğitimden reklam tarihine kadar pek çok alana dair koleksiyona dijital olarak ulaşılabilecek. Üstelik sistem, istenilen materyalin kopyasının satın alınmasına da imkân sağlıyor.
Hürriyet’in haberine göre Türkiye’nin sinema, tiyatro, opera, gösteri, siyaset, eğitim ve reklam tarihine artık dijital olarak ulaşmak mümkün. Milli Kütüphane Başkanlığı’nca yeni oluşturulan Güzel Sanatlar Sistemi ile kurumun web sayfasına üye olan herkes, Kitap Dışı Materyaller Şube Müdürlüğü’nün yurtiçi ve dışında üretilen kültür sanat ağırlıklı görsel ve işitsel materyallerinin bulunduğu koleksiyonlara çevrimiçi olarak erişebilecek. Şimdilik sadece 20 bine yakın sinema afişinin bulunduğu sistemde, Türkiye’de literatüre giren ressamların tabloları, stratejik değeri olan tarihi haritalar, pullar, kartpostallar gibi çeşitli koleksiyonlar da yakın zamanda araştırmacıların hizmetine sunulacak. Ayrıca sistem, istenilen materyalin kopyasının cüzi bir miktar karşılığında satın alınmasına da olanak sağlayacak.

Milli Kütüphane Başkanlığı’nın Türk tiyatrosu ve sinemasına dair afiş koleksiyonu; yabancı sinema ve tiyatro afişlerinin yanı sıra ticari, siyasi, tanıtım, eğitim, kongre, konferans gibi türlerde 19 bin 705 afiş ile 1920’lerden günümüze adeta bir köprü kuruyor. Koleksiyonda ilk renkli Türk filmi olan ‘Halıcı Kız’ın yanı sıra, ilk dönem yapımları ve Yeşilçam’ın unutulmaz eserleri de yer alıyor. 11 bin 646 lobi afişle desteklenerek daha zengin bir içeriğe kavuşturulan afiş koleksiyonu ise, sanatseverleri bugüne kadar düzenlenen pek çok sergiyle buluşturuyor. Kütüphanenin 1913-1960 yıllarında yerli ve yabancı sanatçı ve orkes-
tralar tarafından seslendirilen taş plaklarının tamamı da dijital ortama kaydedildi. Yaklaşık 5 bin şarkıdan oluşan koleksiyon, kurumun web sayfasına üye olan herkese mp3 formatında sunuluyor.

PAYLAŞ
Önceki Haber“Öğrencinin Yatacak Yeri Yok”
Sonraki HaberANKARA’DA ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNİN GELİŞİMİ DOYMA NOKTASINA ULAŞTI
Kıymet Ruşitler
Çankaya Üniversitesi İşletme (Burslu) bölümünden 2008 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldu. 6 ay Universita Degli Del Molise (Campobasso, İtalya)'de eğitim aldı. 2008 yılından itibaren Ansolon Medya'nın çeşitli birimlerinde görev aldı. 2014 yılının ikicni yarısından itibaren AnkaraSosyete.com un da içinde bulunduğu Ansolon Medya yayınlarının Editörlüğünü yapmaktadır. Kıymet Ruşitler evli ve bir çocuk annesidir.