Marıza ile 6 kasım’da ki Ankara konseri öncesi çok özel röportaj

Fado’nun divası Mariza, 2014 Dünya Turnesi kapsamında 6 Kasım’da ki Ankara’da ilk kez Pasion Turca organizasyonu ile MEB Şura Salonu’nda sahne alacak. Bu etkinlik öncesi Cenk Erdem Marisa ile güzel bir söyleşi yaptı.

Mariza, kariyerinin en iyi şarkılarını topladığı ilk Best Of albümünü geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkardı ve şimdi en iyi şarkılarını 6 Kasım’da ilk kez Ankara’da ve 7 Kasım’da İstanbul’da söylüyor olacak.
 
BBC ‘nin “Avrupa’nın En İyi Sanatçısı” ödülünü 3 kez ülkesi Portekiz’e kazandıran Mariza, Asya, Afrika, Kuzey & Güney Amerika ve Avrupa ülkelerini kapsayan ve kendi adını verdiği 2014 Best Of albümünün Dünya Turnesi ile Ankara ve İstanbul’da da izleyicilerle buluşmuş olacak.
Geçtiğimiz Mayıs ayında Şampiyonlar Ligi, final Maçı açılışında sahne alıp şarkı söyleyerek milyonlara ulaşan Mariza, Portekiz Devleti tarafından Portekiz kültürünü yurtdışında en iyi temsil eden sanatçı unvanını aldı.
 
 
Geleneksel bir çevrede fado şarkılarla büyürken; böyle bir kariyer hayal etmiş miydiniz?
 
Çocukluğum herkesin evlerinde, sokaklarda fadolar söylediği çok geleneksel bir mahallede geçti ve hiç profesyonel bir hayalle şarkılar söylemiyordum. Şarkı söylemek hepimiz için çok doğaldı. 5 yaşında fadolar söylemeye başladığımı düşünecek olursanız, profesyonel bir hayal kurmak için fazla erken bir yaş sayılabilir…
 
Fadolar çok melankolik ve hüzünlü şarkılar; siz de melankolik biri misiniz?
 
Tam tersine hiç melankolik biri olduğum söylenemez. Çoğunlukla sahnede şarkı söylerken, şarkının duygusunu izleyici nasıl alıyorsa, ben de öyle yaşıyorum. Özellikle Akdeniz ülkelerinin insanları duygularını oldukça coşkulu yaşıyorlar ve şarkı söylerken ben de izleyiciyle o duyguları paylaşabiliyorum. Ama günlük hayatta hiç melankolik değilim, oldukça neşeli biri sayılabilirim…
 
Lenny Kravitz gibi dünyaca ünlü isimlerle de şarkılar söylediniz; popüler isimler arasında işbirliği yapmak isteyeceğiniz özellikle hayranlık duyduğunuz bir erkek şarkıcı var mı?
 
Düet işi hiç zannettiğiniz gibi olmuyor. Hayal ettiğiniz, ya da beraber şarkı söylemek nasıl olurdu dediğiniz biriyle değil de; tesadüflerle gerçekleşebiliyor. Örneğin Lenny Kravitz bir rock star ve onunla şarkı söyleyebileceğimi hiç düşünmezdim ama bana bir şarkısını dinletti ve om şarkıyla sahnede birlikte olmak müthiş bir deneyim oldu. Erkek şarkıcılar arasında sesini en sevdiğim John Mayer; onunla bir kayda girmek ya da şarkı söylemek isterdim.
 
6 Kasım’da ilk kez Ankara’da sahne alacaksınız ve 7 Kasım’da da İstanbul’a geliyorsunuz; Türkiye’deki dinleyiciyi nasıl şarkılar bekliyor?
 
Kısa bir süre önce ilk Best Of albümümü piyasaya çıkarmış olduk. En iyi şarkılarımı bir araya getirirken, dinleyicilerle işbirliği yaptık ve facebook sayfam üzerinden şarkılarıma oy verdiler. İlk derlemede en sevilen şarkıları dinleyiciler seçmiş oldu ve Ankara ve İstanbul’da da sahnede dinleyicilerin en sevdiklerini söylüyor olacağım ama repertuvarımda daha önce hiç söylemediğim bazı yeni şarkılar da var.
 
 

PAYLAŞ
Önceki HaberYeni Atakule Karşınızda
Sonraki HaberHaktan Bu Akşam Meşrep’te
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.