Genç Ressamlar Büyüledi

Taurus AVM’de düzenlenen “1.Yunus Ensari Resim Yarışması”’nda ödüller sahiplerini buldu. Eserleri sergilenmeye başlanan ressamlar, çalışmaları ile sanatseverlerden tam not aldı.
Prof. Dr. Fevzi Karakoç, Prof. Dr. Tansel Türkdoğan, Prof. Dr. Zafer Gençaydın, Prof. Dr. Zahit Büyükişliyen, Doç. Dr. Sait Rüstem ve Yalçın Gökbağ gibi önemli isimlerin jüri üyeliğinde gerçekleşen elemeler sonucunda birinciliği elde eden Damla Torun Oğuz (Ankara), ikinci Osman Arık (Ankara), Taurus AVM’deki Platform A Sanat Galerisi’nde düzenlenen törenle ödüllerini Taurus AVM Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ensari’den aldı. Üçüncü olan Ezgi Yüksel’in (Adana) ödülü ise bir yakınına teslim edildi.
Yarışmada dereceye giren ve sergilemeye alınan eserler, sanatseverlerin büyük beğenisini topladı. Sıcak bir atmosferde gerçekleşen, sanata dair derin sohbetlere sahne olan tören ve sergi açılışında ressamlar, eserlerinin öykülerini ziyaretçiler ile paylaştı.
Yarışmada birinci olan “Dağların Yüreği” adlı eserin sahibi Damla Torun Oğuz yarışmayı medyadan öğrendiğini belirterek, “Eserim ‘İnsansız Doğa’ temasına dayanan bir seriden geldi. İnsan tarafından bırakılan izlerden arındırılmış doğanın nasıl olacağını yansıttım” dedi.
Detay çalışmaları ile büyük beğeni toplayan ”Klasik Otomobil” temalı eserin sahibi, yarışma ikincisi Osman Arık ise, “Klasik otomobillerin ayrıntıları ve ruhu her zaman ilgimi çekmiştir. 3,5 ayda tamamladığım bu eserimde aracın çok küçük bölümünü bile resmetmem bazen günler aldı. Ödüle değer görüldüğü için çok mutluyum” diye konuştu.
Genç ressamları desteklemek amacıyla düzenlenen yarışmaya 28 ilden 18-40 yaş arası ressamların 187 eseri katılmıştı. Sanatseverler, birbirinden güzel eserleri 4 Aralık 2014 tarihine dek Taurus AVM Platform A Sanat Galerisi’nde görebilirler.