Çalgan Et Lokantası

Çalgan Et Lokantası’nın kuruluşu neredeyse 20 yıla dayanıyor. 1997 yılında 5 masa ile Demirci ailesi tarafından tarihi köşkte hizmete giren mekan şu anda 4-5 farklı binadan oluşan bir kompleks şeklinde hizmet veriyor.

Adını sıkça duyduğum Çalgan Et Lokantası’na Gökçe Karakaya Gül‘ün öğle yemeği daveti ile gitmek ancak Eylül 2015’de kısmet oldu.

Çayyolu Alacaatlı mahallesinde hizmet veren mekan önceden de belirttiğim gibi birçok farklı binada hizmet veriyor. Çalgan Et Lokantası hem kahvaltı ve brunch hem öğlen yemekleri hemde sohbetlik akşam yemekleri için tercih edilebilir bir mekan. Çocuklu aileler için özel çocuk oyun alanının yanı sıra, sessiz sakin takılmak isteyenler için teras bölümü, farklı bahçe bölümleri ve oldukça büyük bir kapalı alan sahip mekanın Et Lokantası kısmı dışında kendine özel mutfaklı balık ve deniz ürünleri bölümü de bulunuyor.

Mekan Alacaatlı Çayyolu’nda bulunan yeri itibariyle genelde özel araçla gitmeye uygun ve oldukça büyük bir park alanı mevcut. Ayrıca gitmişken park yerinin hemen yanında aracınızı da yıkmaya verebilir zamandan tasarruf edebilirsiniz. Çalgan Et Lokantası bahçesiyle özellikle öne çıkan bir restaurant. Ankara’lıların özlem duyduğu yeşillikler içinde Ördekler ve Kazların cirit attığı yeşillikler içinden manzara eşliğinde yemek keyfi yapabilirsiniz.

Mekanı detaylıca anlattıktan sonra sırada mezeler, ara sıcaklar ve yemekler var. Meze çeşidi oldukça bol ve taze 15-20 aralığında ki mezelerden benim en sevdiklerim Şakşuka, Deniz Börülcesi, Ezme ve Zeytinyağlı Fasulye oldu. Puf Pideler ise çok lezzetli ve sıcaktı. İstemeniz halinde normal pide de mevcut.

Ara sıcaklarda, fındık lahmacun, İçli Köfte, Kiremitte Pastırmalı Humus ve Kiremitte Kaşarlı mantarı afiyetle yedim.

Ana Yemekte seçenek oldukça fazla, Et yemeği seçeneklerinde tavalar ızgaralar ve kebaplar öne çıkıyor. Ancak Çalgan’ın kendi adıyla servis ettiği Çalgan Kavurma kesinlikle denenmeli. Terbiye Edilmiş Kuzu Eti, Biber, Soğan, Tereyağında Mantar, Kaşar, Sarımsak Sosu ile sıcak sıcak özel güveçte servis ediliyor, ayrıca özel ısıtma mekanizması ile aceleniz yok yavaş yavaş rahat rahat soğumadan yiyebilirsiniz.

Bu kadar yemeğin üzerine tatlı yemeden olmaz ancak biraz ara vermem gerekti. Tatlılar arasında Künefe, Fırın Sütlaç, Ayva Tatlısı ve Kabak Tatlısı gibi bir çok seçenek mevcut. Benim denediğim ve çok beğendiğim tatlı ise dondurmalı İrmik oldu.

Çalgan Et Lokantası yapısı itibariyle herkese hitap eden bir restoran. Ayrıca Canlı Müzik etkinliklerinin de yapıldığını dipnot olarak söyleyelim.

Fiyatlara gelince, kişi başı maliyet ortalama olarak 35 ila 55 TL arasında değişiyor. Diğer yandan alkollü içecek de bulunan mekanda seçiminiz ve miktarına göre fiyat ta farklılık pek tabii olacaktır.

Çalgan Et Lokantası Ankara’da ki küçükten büyüğe her kesime hitap edebilen bir mekan olmuş. Havalar güzelken ise atmosferi bambaşka gidip denemekte fayda var.

Çalgan Et Lokantası
Telefon: 239 12 70
Adres: Alacaatlı Mah. No:1 Çayyolu – Ankara Telefon: 239 12 70

Fotoğraflar Larien Dijital Medya


1 14

2 14

3 14

4 14

5 14

6 14

7 14

8 14

9 14

10 14

11 14

12 14

13 14

14 14