Yeşil Çay Kepeği Önlüyor, Yeni Saç Kökü Oluşturuyor

Antioksidan kaynağı olarak bilinen yeşil çayın, saç dökülmesine neden olan dehidrotestosteron (DHT) hormonu üzerinde etkili olduğu, kepeği önleyerek, yeni saç kökü oluşumu sağladığı bildirildi.
GeoMASS Trikoloji AR-GE Laboratuvarı’nda tamamen bitkisel özlerden oluşan şampuanlar üreten LTS Teknoloji Grup’un Başkanı Talat Sam, saç dökülmelerinde etkili olan şampuanlarının sırlarından birisinin de yeşil çay olduğunu ifade etti.
Yeşil çayın saç sağlığı üzerindeki etkilerini belirlemek için laboratuvarlarında yaptıkları çalışmalarda, yeşil çayın protein seviyesini artırdığını, antioksidan özelliği sayesinde kafa derisini enfeksiyonlarakarşı koruduğunu belirlediklerini kaydeden Sam, şunları söyledi: “Özellikle diyet yapan kişilerin sıklıkla tükettiği bir bitki olan yeşil çay, tamamen bitkilerden elde ettiğimiz REVOX marka şampuan grubunun vazgeçilmez ürünü oldu. Saç dökülmesine neden olan dehidrotestosteron (DHT) hormonun üzerinde etkisi ispatlanan yeşil çay, yeni saç kökü oluşturuyor, çok sayıda kişinin kurtulmak için büyük mücadele verdiği kepek sorununu gideriyor. Yabancı kaynaklar da yeşil çayın trikoloji biliminde etkisini ispatlayan araştırmalara imza atıyorlar. Güney Kore’de bulunan Seul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde de 2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre yeşil çayın içinde bulunan epigallocatechin-3-galat’ın (EGCG) saç hücrelerini güçlendirdiği ortaya çıktı. Burada saç folikülleri EGCG ile birlikte teste tabi tutularak çeşitli deneyler yapıldı. Bu deneylerin sonucunda ise EGCG’ın saçlardaki uzama sürecine olumlu yönde katkı sağladığı görüldü.”
Güney Kore’nin yanı sıra ABD’de de yeşil çay ile ilgili çeşitli çalışmalar yapıldığını belirten Talat Sam, Maryland Üniversitesi tarafından yapılan tarihi kazılarda MÖ 5000 yılında bile yeşil çaydan bahsedilen kalıntılar bulunduğunun altını çizdi. Sam, “ABD’de saç dökülmelerini önlemede yeşil çayın etkisi üzerinde yapılan deneyde saç dökülmesi problemi yaşayan iki grubun bir kısmına 6 ay boyunca su, bir kısmına da 6 ay boyunca yeşil çay içirildi. Sonrasında bu iki grup karşılaştırıldı ve altıncı ayın sonunda yeşil çay içen grubun saçlarında yüzde 33 oranında güçlenme ve yeni saçlar oluştuğu gözlendi” dedi.
Talat Sam, tamamen doğal özlerle geliştirdikleri şampuanlardan gelen olumlu tepkilerin, GeoMASSTrikoloji Laboratuvarı’na yeni yatırım olarak döndüğünü kaydederek, “Herkes ürünlerimizin sırrını merak ediyor. Biz gücümüzü doğadan alıyoruz ve tamamen bitkisel özlerle şampuanlarımızı üretiyoruz” diye konuştu.
Sam, İsviçre’de yapılan tüm etkinlik ve klinik testlerinden ürünlerinin başarıyla geçtiğini anımsatarak, GeoMASS Trikoloji AR-GE Laboratuvarı’nda geliştirdikleri REVOX şampuanların düzenli kullanım sonucunda saç dökülmelerini hiçbir yan etki göstermeden engellediğini ve güçsüzleşen saç köklerini canlandırıp parlaklık ve canlılık kazandırmada yüzde 98,8 oranında başarılı olduğunu söyledi.

PAYLAŞ
Önceki HaberErkeklerin Aksesuar Çılgınlığı
Sonraki HaberDÜĞÜN VE EVLİLİK FUARI 3.KEZ ANKARA’DA
Kıymet Ruşitler
Çankaya Üniversitesi İşletme (Burslu) bölümünden 2008 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldu. 6 ay Universita Degli Del Molise (Campobasso, İtalya)'de eğitim aldı. 2008 yılından itibaren Ansolon Medya'nın çeşitli birimlerinde görev aldı. 2014 yılının ikicni yarısından itibaren AnkaraSosyete.com un da içinde bulunduğu Ansolon Medya yayınlarının Editörlüğünü yapmaktadır. Kıymet Ruşitler evli ve bir çocuk annesidir.