Türkiye’nin Beklediği Telefon Vestel’den Geldi

Vestel, akıllı cep telefonu Venus’ü ilk kez Berlin’de düzenlediği toplantıda görücüye çıkardı. Vestel, Venus ile dünya standartlarındaki mobil teknolojiyi erişilebilir fiyatlarla Türk tüketicisiyle buluşturmayı hedefliyor.

Vestel, Manisa’daki Vestel City’de Türk mühendislerce geliştirilen, yerli tasarım ve üretim eseri akıllı cep telefonu Venus’ü Berlin’de tanıttı. Venus, Eylül ayında Türkiye çapındaki Vestel mağazalarında tüketiciyle buluşuyor. Vestel, akıllı cep telefonunu Venus X ve Venus V olmak üzere iki farklı modelle satışa sunuyor. Venus X keskin, Venus V yuvarlak hatlı tasarımıyla dikkat çekiyor. Her iki modelde 5.0” ve 5.5” ekran büyüklükleri ile siyah ve beyaz renk seçenekleri bulunuyor.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, akıllı cep telefonu Venus’un Türkiye ve Vestel için önemini şöyle ifade etti:“Vestel, Manisa’daki üretim üssü Vestel City, yıllık 30 milyon adet cihaz üretme kapasitesi ve 16 bin çalışanıyla bugün sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük endüstri komplekslerinden biridir. Vestel, 2,5 milyar dolarlık ihracat cirosuyla Türkiye’nin ihracat lideri olmayı sürdürüyor. Bugün Vestel, 4 milyar dolarlık cirosuyla hem Türk ekonomisine hem Türk tüketicisine katma değer sağlayacak bir başarı hikayesine imza attı. National Geographic’in Mega Fabrikalar belgeseline giren ilk Türk markası olarak ülkemizin ve halkımızın gururu oldu. Şimdi yerli tasarım ve üretim eseri akıllı cep telefonumuz Venus’le bu başarı hikayesinde yeni bir sayfa açıyoruz.”

Android işletim sistemli Venus için Google’la anlaşma yapan Vestel, Vestel Google servislerini (Google Play) yasal olarak kullanma hakkına sahip ilk ve tek Türk üretici oldu. Venus 5.0 V ve 5.0 X, 4 çekirdekli Qualcomm işlemcisi ve uzun pil ömrü ile ön plana çıkıyor. Venus 5.5 V ve 5.5 X ise 4G özelliği, NFC teknolojisi, 13 MP kamerası ve 4 çekirdekli 1.4 GHz Qualcomm Snapdragon 400 işlemcisi ile dikkat çekiyor.

Vestel, akıllı cep telefonunun üretim, LCM, metal press, SMD dizgi, TSP üretimi, plastik enjeksiyon, son montaj ve paketleme aşamalarını Vestel City’de kendi teknolojisiyle gerçekleştiriyor. Akıllı cep telefonunun, Vestel’in gelecek vizyonunda lokomotif ürün olarak konumlandırıldığını vurgulayan Erdoğan hedeflerini açıkladı: “Vestel Türkiye’nin ilk ve tek akıllı telefon üreticisi. Avrupa’da ise kendi teknolojisi ve özgün tasarımıyla akıllı cep telefonu üretme teknolojisine sahip çok az sayıda firmadan bir tanesiyiz. Bu gücümüzü iç ve dış pazarda en iyi şekilde değerlendireceğiz. Üç yıl sonunda 2 milyon adet iç pazar ve 1 milyon adet ihracat olmak üzere yıllık 3 milyon adet üretimi hedefliyoruz.”

Akıllı cep telefonunda ekran boyutlarının büyüdüğünü ve telefonların artık görüntüleme cihazı haline geldiğini söyleyen Erdoğan şöyle konuştu: Yılda 15 milyon ekranlı cihaz üreten Vestel, görüntüleme teknolojisinde önemli bir deneyime sahip. Görüntüleme teknolojisindeki üretim gücümüzün de bizi akıllı cep telefonu rekabetinde bir adım öteye taşıyacağına inanıyoruz. Batarya üretiminde ise Türkiye’deki başka sektörlere de hizmet edebilmek adına, yatırım yan sanayi ile birlikte çalışıyoruz.”

Vestel’in yaklaşık dört yıldır Smart TV pazarında dünyanın en büyük markaları ile birlikte Smart TV platformları işlettiğini vurgulayan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Bu platformlar kapsamında önemli içerik firmaları ile anlaşmalarımız ve geniş bir iş ağımız mevcut. Vestel’in ağ bağlantılı cihazlar ekosisteminde eksik kalan tek modül akıllı cep telefonuydu. Venus’le bu eksiğimizi de tamamladık. Bundan sonraki hedefimiz, Vestel cloud ile mevcut akıllı platform yapısını bir adım öteye taşımak.”

Venus, Vestel’in Türkiye’nin dört bir yanındaki 1.250 mağazasında satışa sunuluyor. Gelecek dönemde Venus’ün, GSM operatörlerinin mağazalarında da tüketiciyle buluşması hedefleniyor.

PAYLAŞ
Önceki HaberCLIO AİLESİ YENİ SPORTİF VERSİYONU CLIO GT LİNE İLE GENİŞLİYOR
Sonraki HaberGüneş Gözlüğü 85 Yaşında
Kıymet Ruşitler
Çankaya Üniversitesi İşletme (Burslu) bölümünden 2008 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldu. 6 ay Universita Degli Del Molise (Campobasso, İtalya)'de eğitim aldı. 2008 yılından itibaren Ansolon Medya'nın çeşitli birimlerinde görev aldı. 2014 yılının ikicni yarısından itibaren AnkaraSosyete.com un da içinde bulunduğu Ansolon Medya yayınlarının Editörlüğünü yapmaktadır. Kıymet Ruşitler evli ve bir çocuk annesidir.