Atılım Üniversitesi’nden Güneşle Beslenen Kılıf Buluşu

Günümüzde teknoloji hızla gelişmektedir ve buna bağlı olarak elektronik cihazlara olan bağımlılığımız her geçen gün artmaktadır. Bu elektronik cihazların başında da tablet ve diğer akıllı cihazlar gelmektedir.

Tabletler günümüzde çok fazla kişi tarafından tercih edilmekte ve gün içerisinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu yoğun kullanım sonucu batarya kapasitelerinin sınırlı olması sebebiyle bataryaları bitmekte ve bir sonraki şarja kadar kullanılamamaktadırlar.

Bu probleme çözüm üretmek amacıyla Atılım Üniversitesi’nde “Güneş Enerji Sistemi ile Beslenen Kılıf” üretilmiş ve patenti alınmıştır. Buluş kapsamında tablet kılıfı üzerine Güneş panelleri kullanılmış, Güneşten alınan enerjinin elektrik enerjisine çevrilerek kılıf üzerinde bulunan bataryalarda depolanması ve böylece tabletin güneş enerjisinden şarj olabilmesi sağlanmıştır. Bu buluş gerçekleştirilirken tabletlerin uzun yıllar sonucunda kazandıkları kompakt ve taşınabilir yapılarını kaybetmemeleri amaçlanmıştır.

Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Sayın Özalp Tozan Atılım Üniversitesi çatısı altında bir laboratuar kurma ve bu laboratuarda öğrencileri ile birlikte kendi tablet bilgisayarını üretme fikri ile yola koyulmuş ve 2012 yılında mPad 01 olarak adlandırılan ilk tableti üretmeyi başarmıştır.

Çalışmalarına devam eden Sayın Tozan, 2013 yılında mPad 02 ve 2014 yılında ise mPad 03 olmak üzere üniversite imkânları ile 3 farklı tablet üretmiştir. Tüm bu çalışmalarına paralel olarak mevcut tabletlerin batarya ömürlerini uzatmak üzere de çalışmalar yapmıştır.
Yaptığı çalışmalar sonucunda Güneş enerjisi ile şarj olabilen ve tableti şarj eden bir kılıf yapma kararı almış ve aynı laboratuvarda çalışmalara başlamıştır. İlk prototipini tamamlayan Sayın Tozan bu prototipi 400 km’lik bir hat üzerinde tren yolculuğu esnasında defalarca denemiş, açık ve bulutlu hava koşullarında test etmiş ve başarılı sonuçlar almıştır.

Takiben 2013 yılında bu buluşun korunması ile ilgili süreç başlatılmış ve 18.06.2015 tarihi itibariyle patent kararı verilmiş bulunmaktadır.
Atılım Üniversitesi adına tescilli ilk patent olan “Güneş Enerji Sistemi ile Beslenen Kılıf”, ürüne dönüşmüş bir patent olması sebebiyle de öne çıkmaktadır. Sayın Tozan ilaveten 2 farklı konuda da çalışmalar gerçekleştirmiştir ve bu çalışmalarla ilgili tescil süreci diğer buluşlarda da olduğu gibi Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi ARGEDA-TTO tarafından yürütülmektedir.