Güneş Gözlüğü 85 Yaşında

Gözleri güneşin zararlı etkilerine karşı korumasının yanı sıra ikonik bir aksesuar olarak efsaneleşen güneş gözlükleri, bu yıl 85 yaşında.

İlk kez 1929 yılında ABD’de üretilen güneş gözlüğü, malzeme, tasarım, renkleri ve cazibesi ile yıllar boyu gündemde kalmayı başarırken, görünüşün tamamlayıcısı kült bir aksesuar olarak hayatımızdaki yerini aldı.

Ticari anlamda satılan ilk güneş gözlüğü “Foster Grant”, güneş gözlüğünün uzun ve zengin başarı hikayesinin de başlangıcı oldu.

Dünyanın önde gelen pazaryeri eBay, efsanevi aksesuar güneş gözlüğünün 85. yaşını kutlama anısına tüm dünyada güneş gözlüklerinin satın alma dinamikleri ile ilgili rakamsal bir analiz yaptı. eBay’in 14 sitesi üzerinden gerçekleştirilen analiz, dünya çapında 145 milyon aktif tüketicinin katıldığı bir halk oylamasının sonuçlarını da içeriyor. eBay tarafından yapılan analize göre;
eBay üzerinden her 1 dakikada 12 güneş gözlüğü satın alınıyor
1 Mayıs 2013 tarihinden itibaren eBay üzerinden 6,9 milyon güneş gözlüğü satın alındı
En çok güneş gözlüğü satın alınan ülkeler ABD, İngiltere, Avustralya, Almanya ve Kanada. Avustralya, yaşayan kişi sayısına göre hacimce en fazla güneş gözlüğü satın alınan ülke olup onu İngiltere, ABD ve Kanada izliyor.
Oylamada en çok oy alan 5 güneş gözlüğü markası; “Calvin Klein”, “Ray-Bay”, “Oakley”, “Gucci” ve “Super”
“Aviator” tipi gözlükler ABD, İngiltere, Hindistan, Meksika, Rusya, Kanada, İrlanda, Brezilya ve Avusturya’da her 1 dakikada 1 adetle en çok satılan gözlük modeli.
“Cat eye” modeli ise özellikle ABD, İngiltere, Avustralya, Almanya, Rusya ve Kanada’da her 5 dakikada 1 adetle çok satılan modeller arasında.

PAYLAŞ
Önceki HaberTürkiye’nin Beklediği Telefon Vestel’den Geldi
Sonraki HaberTürkiye’nin Gururu SOLO TÜRK, Maket Severler ile Buluşuyor
Kıymet Ruşitler
Çankaya Üniversitesi İşletme (Burslu) bölümünden 2008 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldu. 6 ay Universita Degli Del Molise (Campobasso, İtalya)'de eğitim aldı. 2008 yılından itibaren Ansolon Medya'nın çeşitli birimlerinde görev aldı. 2014 yılının ikicni yarısından itibaren AnkaraSosyete.com un da içinde bulunduğu Ansolon Medya yayınlarının Editörlüğünü yapmaktadır. Kıymet Ruşitler evli ve bir çocuk annesidir.