Tacizi engelleyen Truecaller teknolojisini kadınlar çok sevdi

Truecaller’ın kullanıcı topluluğu tarafından istenmeyen numara olarak işaretlenen numaraları daha telefonu açmadan bildirmesi özellikle kadın kullanıcıların beğenisini kazandı. Kadınlar kendilerini rahatsız eden kişileri Truecaller üzerinde işaretleyip, diğer kadınların da sözlü tacize maruz kalmalarını engelliyor.

Türkiye’de 2 milyon, dünya çapında 150 milyon kullanıcı tarafından desteklenen Truecaller uygulaması, daha telefon çalarken arayanın kim olduğunu gösteriyor. Kullanıcının rehberinde olmasa bile arayan numaranın kim olduğunu bilmek özellikle kadın kullanıcıların beğenisini kazandı. Gelen çağrıyı daha açmadan kime ait olduğunu bilmek ve kullanıcı topluluğu tarafından numaranın istenmeyen numara olarak işaretlenip işaretlenmediğini görmek, kadınların birçok sözlü taciz ve rahatsız edilme vakasından kurtulmasını sağlıyor.

Truecaller arayan numaranın kim olduğunu ve istenmeyen numara olarak işaretlenmiş olup olmadığı haricinde, numaranın hangi operatöre ait olduğunu ve hangi şehirden arandığını da gösterebiliyor. Daha da önemlisi, numaranın neden engellenmiş olduğunu da daha kullanıcı telefonunu açmadan saniyeler içinde gösterebiliyor. Bu sayede kullanıcılar, arayan numaranın gerçekten kendilerinin de istemediği bir numara olup olmadığını görebiliyorlar.

Truecaller ile birlikte çalışan Truemessenger uygulaması ise, tüm bu işlevleri kısa mesaj özelinde yapıyor. İstenmeyen kısa mesajlar otomatik olarak yaratılan bir spam klasöründe depolanıyor ve kullanıcı yalnızca özellikle isterse bu mesajları görüyor. Kullanıcı ayrıca kendisi de kısa mesajları spam olarak işaretleyip, hem kendisinin bir daha aynı numaradan gelecek istenmeyen kısa mesajlara maruz kalmasını önlüyor hem de diğer Truemessenger kullanıcılarını bu numaraya karşı uyarmış oluyor.

Truecaller hakkında:

Truecaller, cep telefonlarına gelen ve kim olduğu bilinmeyen numaraları kullanıcıya hızlı bir şekilde gösterip, çağrıyı cevaplama veya cevaplamama tercihi sunan bir mobil uygulamadır. Truecaller, merkezi İsveç’in Stockholm şehrinde bulunan True Software Scandinavia tarafından 2009 yılında hayata geçirilmiştir. Bugün itibariyle 150 milyon kişiyi aşan kullanıcı tabanına sahip bulunan Truecaller, kişisel güvenlik ve mahremiyet haklarını en üst seviyede gözetmekte, tamamen bağımsız olarak faaliyetlerini devam ettirmektedir.

 

PAYLAŞ
Önceki HaberPril Ankaralı hanımları Açelya Akkoyun ile buluşturdu
Sonraki HaberMedia Markt ’ın 8’inci yılına özel 88 üründe indirim
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.