Çankaya’da Köpeklere Mikroçip Uygulaması

Sokak hayvanları konusundaki etkin çalışmalarıyla dikkat çeken Çankaya Belediyesi köpeklere mikroçip uygulamasını başlattı. Çankaya’da köpeklerin artık birer elektronik kimliği olacak.

Çankaya Belediyesi sahipsiz sokak hayvanları konusunda bir ilke daha imza attı. Kendi sınırlarındaki bin 200 köpeğe elektronik kimlik kartı çıkartan Çankaya Belediyesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü’nden alınan mikroçipleri, kısırlaştırılan sağlıklı hayvanlara uygulamaya başlandı.

Çip sistemi sayesinde sokak hayvanları ve bu hayvanlara yapılan aşılama, kısırlaştırma gibi tıbbi işlemler internet ortamında kayıt altına alınacak. Hayvanlara takılan mikroçipler, köpeklerin hangi belediye tarafından hangi tarihte kısırlaştırıldığı; hangi tedavileri gördüğü gibi bilgilerin kayıt altında tutulmasını sağlayacak.

Uygulama şu şekilde olacak: Dişi ve erkek sağlıklı yetişkin köpeklere kısırlaştırma operasyonu uygulandıktan sonra mavi küpeler takılacak. Ameliyat sonrası post-operatif bakımları biten köpeklere mikroçip ve kuduz aşısı uygulanacak. Pirinç tanesi büyüklüğünde, non-toksik (zehirsiz) ve biyo uyumlu mikroçipler özel bir şırınga ile köpeğin iki omuzu arasındaki bölgeye yapılıyor.

Hayvanın deri altı bağ dokusu ile kısa sürede kaynaşan mikroçipler hayvanlarda herhangi bir rahatsızlığa neden olmuyor. Böylece köpekler ömür boyu üzerlerinde taşıyacağı elektronik bir kimliğe kavuşmuş oluyorlar. Vücuda yerleştirilen mikroçip dedektör tarafından okunuyor; böylece kimlikte yer alan bilgiler bilgisayar ortamında çıkıyor.