Belediye Meclisi Barınak Sorununu Gündemine Aldı

Başkent’in en büyük sorunlarından biri olan ve alınan kararlara rağmen yıllardır çözüme kavuşturulamayan ‘hayvan barınağı’ konusu Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yeniden gündeme geldi.
Hürriyet’in haberine göre Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez başkanlığında gerçekleşen Ağustos ayı Meclis oturumunda, Sincan’daki ‘Evcil Hayvanlar Parkı ve Mesire Alanı’nda bulunan ihtiyaç fazlası hayvanların, isteyen kurumlara ücretsiz olarak verilmesi konusundaki Başkanlık Yazısı görüşülüp, oy birliğiyle karara bağlandı. Gündem maddesiyle ilgili söz alan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, kentin en önemli sorunlarından biri olan sokak hayvanları ve hayvan barınağı konularına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Vatandaşlarımızdan sokak hayvanları konusunda çok ciddi şikayetler geliyor. Ankara’nın kanayan yarası sokak hayvanları konusunda Büyükşehir Belediye Meclisi olarak biri Bala, diğeri Kızılcahamam olmak üzere iki ayrı karar aldık. Ancak bu kararlar, vatandaşları rahatlatacak şekilde sonuçlanmadı. Büyükşehir ve ilçe belediyelerini rahatlatacak büyük bir barınak yapıp, Ankaralı vatandaşlarımızın daha rahat park ve camilere gitmesini sağlamalı, tüm Ankaralıları bu sıkıntıdan kurtarmalıyız. Ankara Valiliği’nde, Büyükşehir Belediyesi’nin ve bütün ilçe belediyelerinin de yer aldığı toplantıda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yer verme sözü vermişti.

İlk olarak 2011 yılında Kızılcahamam’da yapılması planlanan hayvan barınağının kararı Meclis’ten geçmiş ancak Belediye Başkanı Coşkun Ünal’a takılmıştı. Ünal, “Biz buradaki doğal yapıyı bozdurtmayız” sözleriyle karşı çıkarak, barınağı istemediklerini belirtmişti.
Aradan geçen 3 yılın ardından bu defa barınak için Bala seçilmiş Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz, “Bala’nın ekonomisine büyük katkı sağlayacak” diyerek isteğini belli etmişti. Açıklamalara rağmen barınak konusunda bir adım atılmadı. Öte yandan Çamlıdere Belediyesi 2011 yılında barınağa talip olmuş Başkan Hazım Caner Can, “Hayvan barınağını belediyeler istemedi, ben buna talibim. Büyükşehir Belediyesi gelsin buraya yapsın. Barınakta 40’a yakın insan çalıştırılacak. Çamlıdereli 40 ailenin işsizlikten kurtulması büyük sevap” diye konuşmuştu.

PAYLAŞ
Önceki HaberKapanan Bilkent Praktiker’e Mekan Yağacak
Sonraki HaberAnkara’nın Bir Filmi Daha Oluyor
Çankaya Üniversitesi İşletme (Burslu) bölümünden 2008 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldu. 6 ay Universita Degli Del Molise (Campobasso, İtalya)'de eğitim aldı. 2008 yılından itibaren Ansolon Medya'nın çeşitli birimlerinde görev aldı. 2014 yılının ikicni yarısından itibaren AnkaraSosyete.com un da içinde bulunduğu Ansolon Medya yayınlarının Editörlüğünü yapmaktadır. Kıymet Ruşitler evli ve bir çocuk annesidir.