Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Düşecek Mi?

Trafiğe çıkan her motorlu aracın yaptırması gereken zorunlu trafik sigortası için sigorta şirketleri kendi istatistiki verilerine göre farklı fiyat teklifleri sunmaktadır. Motorlu taşıtın markasına, modeline, trafiğe kayıtlı olduğu ile, sürücünün yaşı ve hasarsızlık indirimi veya surprim gibi unsurlara göre zorunlu trafik sigortası fiyatı belirlenir.

Online sigorta brokeri Koalay’ın verdiği bilgilere göre zorunlu trafik sigortası fiyatları 2015 Haziran ayından bu yana artış gösteriyor. Araç sahiplerinin trafik sigortası ve kasko sigortası satın alırken fiyat karşılaştırması yapmalarının maliyetleri düşürdüğüne dikkat çeken Koalay yetkilileri, trafik sigortasını etkileyen ve torba yasada yer alan konuların fiyatların düşmesi veya geriye dönük para iadesi gibi bir anlam ifade etmediğine dikkat çekiyor.

Yeni yasayla birlikte kaza yapan kişilerin kusuru oranında tazminat ödenmeye başlanacak ve trafik kazasında ölenlerin yakınlarına veya sakat kalanlara ödenen bedeni hasarın hesaplanmasında tek bir hesaplama tablosu kullanılacak. Bu durum neticesinde sigorta şirketleri için belirsizlikler ortadan kalkmış olacak.

Her ne kadar zorunlu trafik sigortası fiyatlarındaki artış nedeniyle zorunlu trafik sigortasını yaptırmayanların sayısında artış gözlense de, sigorta yaptırmayan araç sahiplerini ciddi problemler bekliyor.

Bu problemlerden ilki 92 TL cezayla karşılaşacak olmaları. Zorunlu trafik sigortası olmayan araç sahipleri cezasını iki hafta içerisinde peşin olarak öderse, ceza üzerinden %25 indirim uygulanıyor. Bu cezayı ödese bile araç sahibi zorunlu trafik sigortasını yaptırmaz ya da yenilenmezse, geciken her ay için %5 gecikme zammı uygulanıyor.

Ayrıca trafikteyken zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçlar trafik ekipleri tarafından tespit edilirse, trafikten men edilerek çekici ile en yakın otoparka çekiliyor. Bu durumda araç sahibi zorunlu trafik sigortası poliçesini yaptırdıktan sonra hem çekici masrafını ve hem de aracın otoparkta kaldığı gün sayısı kadar oluşan otopark masrafını ödemesi gerekiyor.

Zorunlu Trafik Sigortası araç sahibinin olası bir kaza durumunda karşı tarafa ve üçüncü taraflara verdiği hasarları karşılıyor. Araç sahibinin trafik sigortası poliçesi yoksa hatalı olduğu bir kazada meydana gelen tüm hasarı kendisi ödemek zorunda kalıyor. Diğer taraftan hatalı olan sürücü karşı taraftaki araçta bulunan kişi veya kişilerin yaralanması durumunda hastane masraflarını da karşılamakla yükümlüdür. Sakatlanma ya da ölüm gibi durumlarda ise manevi tazminat ödemek zorundadır.

Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için zorunlu trafik sigortasını zamanında yaptırmak gerekiyor.

Trafik sigortasını yenileyecek ve yeni araç alarak trafik sigortası yaptıracak araç sahipleri farklı sigorta şirketlerinin fiyat tekliflerini değerlendirerek trafik sigortası maliyetlerini düşürme olanağına sahip. Koalay.com’dan 3 dakika içerisinde en uygun trafik sigortası tekliflerini almak istiyorsanız https://www.koalay.com web sitesini ziyaret etmeyi unutmayın.

PAYLAŞ
Önceki HaberGani Baba Filistin Caddesi’nde Hizmete Girdi
Sonraki Haber19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.