WRC TÜRKİYE RALLİSİ BAŞARIYA DOYMUYOR…

Dünya Ralli ŞampiyonasıÂ’na geçtiğimiz yıl dahil edilen ve üç ay gibi kısa bir sürede başarıyla organize edilen Türkiye Rallisi, WRC Manufactures Team Komisyonu tarafından her sezon yapılan geleneksel değerlendirme neticesinde, İngiltereÂ’nin önünde 6.sırada yer alarak, ilk 7 ülke içine girmeyi başardı.

Bilindiği gibi Dünya Ralli Şampiyonası organizasyonlarındaki yarışmaların başarıları sportif olarak FIA yetkili otoriteleri ve ayrıca FIA akredite fabrika takımlarının resmi değerlendirmelerine paralel olarak sıralanmaktadır. 2003 sezonunda fabrika takımlarının (Citroen, Peugeot, Subaru, Skoda, Ford) organizasyon bazında yapmış oldukları değerlendirmede Finlandiya geçtiğimiz yıl da olduğu gibi birincilik sırasını korumayı başardı.
Türkiye ise çok uzun yıllar ilk sıralarda yer alan, hatta bir sektör olarak 6 milyon insanın bu işten gelir kaynağı sağladığı İngiltereÂ’yi bile geride bırakarak 14 ülke arasında 6.sırayı elde etti.
Sportif değerlendirmede (FIA gözemci raporlarına göre) ise ilk beş ülke içinde yer alan Türkiye Rallisi, yapıldığı ilk yılında üç ay gibi çok kısa hazırlık devresine, olumsuz iklim koşullarına ve savaş tehditine rağmen, bu kadar büyük bir başarı grafiği yakalayan tek ülke olarak değerlendiriliyor. Bu başarısıyla 2003 Mart ayı boyunca FIA gündeminde yer alan TürkiyeÂ’nin istatistiksel olarak da tescillenmiş olan bu zaferi, ülkemizin tanıtımı ve sportif gelişimde sağladığı ivmenin en güzel örneği olmuştur.
Öte yandan fabrika takımlarının 2003 sezonuna ilişkin yapmış oldukları bu değerlendirmede, FIA kurallarına karşı bir takım düzenlemelerle gerçekleştirilen Sanremo RallisiÂ’ne ikinci sırayı uygun görmeleri de, takımların ve sporcuların üstü örtülü de olsa bu kural değişikliklerini destekledikleri yönünde bir mesaj olarak nitelendirilmiştir.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu tarafından 2004 sezonunda 24-27 Haziran tarihleri arasında AntalyaÂ’da ikincisi düzenlenecek olan Türkiye RallisiÂ’nin 10 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirilen 4. koordinasyon toplantısında federasyon başkanı Mümtaz Tahincioğlu bu başarıyla duyduğu memnuniyeti dile getirirken, yeni sezon için bu sıralamadaki hedefi ilk üç olarak belirleyerek çalışmaların bu çerçevede yürütülmesi gerektiğini ifade etti.
2000 yılında Avrupa Ralli Şampiyonası organizasyonu Tofaş RallisiÂ’nin FIA tarafından 5 katsayıdan direkt 20 katsayıya yükseltilmesiyle, Dünya Ralli ŞampiyonasıÂ’nın kapılarını aralamayı başaran ülkemiz şimdi de Türkiye RallisiÂ’nin yaratığı prestij ve etki ile Formula 1Â’e ev sahipliği yapma hazırlıklarının da çok önemli bir süreci geride bırakmış bulunmaktadır. TOMSFED Başkanı Mümtaz Tahincioğlu, her başarının bir anahtar görevi üstlendiği spor dünyasında, otomobil sporlarında elde edilen bu ivmenin ülkemizde olimpiyatların gerçekleştirilmesinde de çok önemli bir basamak teşkil edeceğine inandığını belirtti.

Sıralamadaki ülkeler ve puanları:

Organizasyon Adı Ülke
1- Neste Ralli Finlandiya
2- Sanremo Ralli İtalya
3- Telstra Ralli Avustralya
4- Uddeholm Swedish Ralli İsveç
5- Propecia Ralli Yeni Zellanda
6- Türkiye Rallisi Türkiye
7- Walles Rally GB İngiltere

Bilgi için; TOMSFED: Basın Sorumlusu: Sn. Sinem Erdoğdu

kaynak: http://www.tomsfed.com

PAYLAŞ
Önceki HaberArjantin de farklı bir mekan Just Chill’n
Sonraki HaberTapa tapa tapas
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.