“SUÇ KAHRAMANLARI”

Türkiye’nin popüler dizi ve filmleriyle iz bırakmış erkek kahramanlarını mercek altına alan “Kahramanın Yolculuğu: Mitik Erkeklik ve Suç Draması” kitabı okurla buluştu.

Volkan Yücel imzasını taşıyan Kahramanın Yolculuğu: Mitik Erkeklik ve Suç Draması kitabı raflardaki yerini aldı. 2000’li yıllarla popülaritesi artan dizi ve filmlerin erkek kahramanlarını çeşitli yönleriyle ele alan kitapta, Kurtlar Vadisi’nden Deli Yürek’e, Ezel’den Kabadayı’ya, Sessiz Fırtına’dan Adanalı’ya kadar pek çok yapımın karakterleri inceleniyor.

Yazar Volkan Yücel, Kahramanın Yolculuğu’nda Türkiye’de güncel diziler ve sinema içinde yer alan Suç Kahramanlığı konusunu ele alıyor. Çok izlenen yapımların artık kanıksadığımız suç kahramanlarını “erkeklik” algısı üzerinden inceliyor. Bu kahramanların, romantik milliyetçi reflekslerinin popüler kültür bağlamında nasıl günlük hayatın bir parçası haline getirilip, sıradanlaştırıldığına değiniyor.

Kitap, popüler kültüre bir kaynakça niteliğinde. Kitabın sonunda yer alan Türk Erkeklik Literatürü, Türkiye’de 1970 ile 2009 yılları arasında yayınlanmış yerli ve yabancı tüm dizi, çizgi film, animasyon, çocuk ve gençlik yapımlarının yanı sıra 2006 – 2009 arasında çekilmiş tüm yerli filmleri de dizin halinde okuyucuya sunuyor.