Spotify 2017’nin İlk Çeyreğini Kapsayan “Türkiye Müzik Haritası”nı Yayınladı

Spotify 81 ili baz baz alarak, 2017 yılının ilk 3 ayını kapsayan “Türkiye Müzik Haritası”nı yayınladı. 81 ilin TOP 10 listesine göre derlenen veriler, Türkiye’de yılın ilk çeyreğinde en çok dinlenen Türk ve yabancı sanatçılar ile en çok dinlenen Türkçe ve yabancı şarkıları ortaya koyuyor. Veriler aynı zamanda, Türkiye’nin bazı bölgelerinde öne çıkan isimler hakkında da bilgi veriyor.

Türkiye’de dinleyiciler Müslüm Gürses ve Ahmet Kaya’yı unutmuyor. Sezen Aksu, Sıla yine listenin en baştaki yerlerini korumakta. Rap müzik, pek çok yeni isimle birlikte ülke genelinde en çok dinlenen müzik türlerinden biri olurken Ege’de rock grubu Adamlar, Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nde ise pop müziğin yükselen ismi Buray, öne çıkan isimler arasında. Allame, İç Anadolu, Ahmet Kaya ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde diğer bölgelere oranla daha çok dinleniyor. Türkiye ilk çeyreğinde en çok dinlenen yabancı şarkı ise Shape of You oldu.

81 il üzerinden derlenen Spotify verilerine göre Ocak, Şubat ve Mart aylarında Türkiye’de en çok dinlenen TOP 10 sanatçı ise şu şekilde:
1). Sezen Aksu
2). Sıla
3). Norm Ender
4). Müslüm Gürses
5). Sagopa Kajmer
6). Duman
7). Teoman
8). Sancak
9). Ahmet Kaya
10). Allame