Seni Unutmuyoruz

Atatürk’ümüzü bundan 74 yıl önce sonsuzluğa uğradık. Onu asla unutmuyoruz.

Atatürk’ü andığımız 10 Kasım’da Atatürk’e 12 yıl boyunca hizmet eden Cemal Grande’nin ‘Atatürk’ün Uşağı İdim’ adlı kitabından bilgiler;

Mustafa Kemal’in rakıya muhabbetini gösteren bir olay 9 Ağustos 1928 gecesi Sarayburnu Parkı’nda yaşanmıştı. Ünlü Arap şarkıcı Cemaliyye’yi dinledikten sonra Mustafa Kemal, elindeki kadehi halka doğru kaldırıp,

“Arkadaşlar, hanımlar, beyler! Şu gördüğünüz içki rakıdır. Bunu vaktiyle padişahlar saraylarda dört duvar ve kafes arasında gizli gizli içerlerdi. Bizse, hepimiz şurada toplu olarak alenen içiyoruz. İşte aziz milletimin önünde ve onun şerefine içiyorum” demiş, bunun üzerine gazinoda kim varsa ayağa fırlamış ve “Yaşa Paşam! Sağol Paşam! Allah seni başımızdan eksik etmesin!” diyerek kadehlerini ona doğru kaldırmışlardı.

Grande’ye göre bu sahne karşısında çok duygulanan Mustafa Kemal coşup epeydir kafasında olan Latin harfli alfabeye geçiş müjdesini halka o gece vermişti.

PAYLAŞ
Önceki HaberSatsuma’da özel programlar devam ediyor.
Sonraki Haber27 Ekim Fotoğrafları Galeri’de
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.