Rafta başka, kasada başka fiyat

Rafta başka, kasada başka fiyat

ANKARA – Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Ankara Şube Başkanı Zerçin Duruk, tüketicileri alışverişlerinde kasada ödeme yaparken fiyat karşılaştırması yapmaları için uyardı.
Duruk, son zamanlarda, özellikle hipermarketler gibi büyük alışveriş merkezlerinde, raf etiketinde görülen fiyatlarla, kasa fişinde görülen fiyatların arasında büyük farklılıklarla karşılaşıldığı yönünde tüketicilerden çok fazla şikayet aldıklarını bildirdi.

Tüketicilerin konuyla ilgili şikayetlerini anlatan Duruk, tüketicilerin hipermarketlerde bazı alışveriş hileleriyle karşılaştıklarını belirterek, şöyle devam etti:
“İnsanlar alışverişten sonra eve döndüklerinde fişleri kontrol ettikleri zaman, aynı üründen 2 tane yazıldığını veya gramajın tutmadığını, yüksek fiyattan yazıldığını gördüklerini ifade ediyorlar. Ama hepsi de geri dönüp 3-5 milyon lira için münakaşa etmeyeceklerini söylüyorlar.
“Böyle bir durum yasal değildir. 4077 sayılı yasanın 12. maddesi ticaret konusu olan ve parakende satış yapan yerlerde, malların üzerine etiket konulmasını veya görülen yerlere etiket konulmasını zorunlu tutuyor. Tüketiciyi Koruma Kurulu, etiket fiyatının uygulanacağı yönünde bir tebliğ yayınlamıştır. Reddedilmesi halinde bir yazı alınması ve Kurul`a başvurulması halinde marketin kapatılmasına kadar varan cezalar gerektirmektedir.”

Hipermarketlerde insanlar toptan alışveriş yaptıkları için aldatmacanın büyük boyutlara ulaştığını ifade eden Duruk, yüzde 1,5 ile yüzde 5 civarında bir kar marjı sağlandığını kaydetti.

Uzun listeler sonucu kimsenin raf fiyatına bakmayışı, kasadaki kuyruklar, yine kasa fiyat kontrolünün yapılmayışı gibi unsunların bu tür hileleri çok kolaylaştırdığını anlatan Duruk, “Burada bir aldatmaca vardır. Ben Belediyeleri göreve çağırıyorum. Belediye zabıtalarının fiyat etiketlerini kontrol etmesi gerekiyor, ama yeterince kontrol edilmiyor” diye konuştu.

Tüketicileri konuyla ilgili olarak uyaran Duruk, sözlerini şöyle tamamladı:
“Kasada fiyat karşılaştırması yapınız, aynı ürünün iki kez barkoddan gerçirilmemesine dikkat ediniz, farklı uygulamalara itiraz ediniz. Ve lütfen her türlü şikayetinizi bize bildiriniz. Biz şikayetleri resmi yazıyla ilgili yerlere ileteceğiz.”

PAYLAŞ
Önceki HaberYeni fotoğraflar fotogaleri’de…
Sonraki HaberVirus ve Spamlara dikkat!
AnkaraSosyete
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.