Kırmızı Halı Ritüeli Artık Başkent’te

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2017 yılında Ankara’ya açmayı planladığı Türkiye Film Arşivi ve Sinema Müzesi, Hollywood’un ünlü ‘kırmızı halı’ ritüelini Ankara’ya taşıyacak.
Ankara Hürriyet’in haberine göre Türkiye Film Arşivi ve Sinema Müzesi, Türkiye’nin ‘film hazinesini’ geleceğe taşımanın yanı sıra hem kültürel çekim merkezi hem yeni yaşam alanı olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nce 2 yıl önce Türkiye’nin film mirasına sahip çıkmak için ilk adımı atılan projenin, Başkent’e yeni bir soluk getirmesi hedefleniyor. Proje kapsamında, Türkiye’de ‘gala salonu eksikliğini giderecek iki sinema salonu hizmete girecek. Bu salonlardan biri Avrupa’nın en büyük yüksek boyutta ve netlikte görüntü kapasitesine sahip (Imax) salonu olarak 550 kişi kapasiteli olacak. Tamamen ‘kırmızı halı’ törenleri ritüeline uygun yapıda hazırlanacak gala salonu sayesinde, Ankara sinema sektörünün yeni çekim merkezi olacak. Bu sayede, yerli filmlerin yanı sıra yabancı filmlerin Türkiye’deki ilk gösterimlerinin de burada yapılması amaçlanıyor.
Projeyle ilgili bilgi veren Sinema Genel Müdürü Cem Erkul, “Yaptığımız işin sinema boyutundan ziyade insani boyutu önemli. Oranın kendine ait bir ruhu olacak ve o ruhu yaşayanlar bilecek, sevecek ve asıl o zaman bir anlam ifade edecek” dedi. Yapının etrafındaki geniş arazinin ‘Sinema Ormanı’ olarak düzenlemek istediklerini de bildiren Erkul, Hollywood’un kaldırımdaki yıldızları gibi sanatçılar adına ağaç dikilebileceğini belirtti.
Projenin en önemli unsurlarından müzede ise Türk sinemasının başlangıcından beri kullanılan kameralardan, film makinelerine, afişlerden sanatçıların eşyalarına “yedinci sanatın” tarihini yansıtan materyallere yer verilecek.
Gayri resmi çalışmaları başlatılan müzede, “Türk sinemasının sultanı” Türkan Şoray ile yapılan görüşmeler neticesinde, sanatçının bütün elbiselerini müzeye bağışlaması bekleniyor. Türkiye Film Arşivi ve Sinema Müzesi’nin Ümitköy civarında 8 dönümlük araziye bahar aylarında temel atılması, 2017’de ise açılması planlanıyor.

PAYLAŞ
Önceki HaberAni Zenginlik Travmaya Neden Olabilir!
Sonraki HaberAnkapark için Bir Durdurma Kararı Daha
Çankaya Üniversitesi İşletme (Burslu) bölümünden 2008 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldu. 6 ay Universita Degli Del Molise (Campobasso, İtalya)'de eğitim aldı. 2008 yılından itibaren Ansolon Medya'nın çeşitli birimlerinde görev aldı. 2014 yılının ikicni yarısından itibaren AnkaraSosyete.com un da içinde bulunduğu Ansolon Medya yayınlarının Editörlüğünü yapmaktadır. Kıymet Ruşitler evli ve bir çocuk annesidir.