Kedi ve Köpek Yatakları Nasıl Olmalı?

Kedi ve köpekler evcil hayvan denince akla gelen ilk canlılardır. Yapı itibariyle evcilleşmeye çok elverişli olan ve insan dostu özelliklere sahip olan bu canlılar için barındıkları yer çok önemlidir. Kedi ve köpek, her ikisi de her ne kadar eğlenmeyi ve koşmayı sevseler de zaman zaman dinlenmek isteyebilirler. Onlar için sadece kulübe yapıp kedi ve köpek maması için önlerine kap koymak yeterli olmaz. Kendilerini evlerinde güvende hissetmesi, sıcak ve rahat olmaları için özel bir yatağa ihtiyaç duyarlar. Peki, kedi ve köpek yatakları nasıl olmalıdır?

Kedi ve köpek yatağı bir ihtiyaçtır

Öncelikle kedi – köpek yatağının bir lüks olmadığı evcil hayvanlar için sağlıklı bir yaşam adına gereklilik olduğu bilinmelidir. Hayvanların doğası gereği sokaklarda, ormanlarda yaşıyor olması üşümedikleri anlamına gelmiyor. Özellikle köpekler, tüylerinin az veya ince olduğu bölgelerinden dolayı çok üşür, eklemlerinde problem yaşarlar. Kediler aynı şekilde patileri ve karın bölgelerini kışın korumak için çaba gösterirler. Dolayısıyla evcil hayvan için yatak ihtiyacı en çok kış mevsiminde çok önemlidir.

Sağlık sorunları yaşanmaması için yatak şart

Kedi ve köpeklerin bacaklarında nasırlaşma sık görülen bir problemdir. Bunun en temel sebebi soğuktan korunma çabasıdır. Yatağa sahip hayvanların nasır problemi yaşamadığı görülmüştür. Kedi ve köpekler için üretilen yataklarda genellikle elyaf malzeme kullanılır. Elyaf sıcak tutarken aynı zamanda yumuşak ve konforludur. İçi elyaf dolgulu yatak alırken bu yatakların yıkanabilir olması gerekir. Evcil hayvanınız için özel olarak üretilen yataklar su geçirmez ve dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Yatağın düzenli olarak yıkanması hayvanın daha sağlıklı ve temiz kalmasını sağlar. Yatak hayvanın boyuna göre büyükçe bir minder şeklinde olabileceği gibi sadece kapısı bulunan yumuşacık bir kulübe de olabilir.

Yatak materyali sıradan olmamalı

Yatak hazırlanırken kışın sıcak tutacak yazın ise terletmeyecek kumaşlar seçilmesi gerekiyor. Kedi ve köpek için dış mekânda bir yatak düşünülüyorsa eğer, su geçirmeyen yatakların büyük bir önemi vardır. Bu minderleri bahçe kulübesi içinde kullanabilirsiniz. Evcil hayvanınızın ıslak bir minder üzerinde yatması, onun hastalanmasına neden olabilir.

Evcil hayvanınızı yatağına alıştırmak için eğitim verirken, en sevdikleri oyuncak veya kedi köpek mamasını bir kap içerisinde yataklarının yanına koyabilirsiniz. Sevimli dostunuz kısa sürede bu duruma alışır, yatağın konforunu keşfettikten sonra bu alışkanlığını rutin bir davranış haline getirir.

Evcil hayvanınız ister kedi ister bir köpek olsun, onun için en doğru yatağı http://www.petzimo.com internet sitesinde bulabilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki HaberFires & Flavors 2017 Yılbaşı Programı
Sonraki HaberYılbaşında Ankara’ya Hem Yıldız Hem de Kar yağacak
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.