Cildinizin Sağlıkla Parlaması İçin 7 Püf Nokta

Her insan güzel ve bakımlı bir cilde sahip olmak ister ve buna pahalı ürünlerle ulaşılabileceğini düşünür. Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Günay ise güzelleşmenin yalnızca pahalı ürünlerle değil, evde yapılabilecek pratik yöntemlerle de sahip olunabileceğini söyledi. Bu konuyla ilgili olarak önerdiği 7 püf nokta ise;

1- Bol su için:
Bol su içmenin, cildi içeriden nemlendirdiği bir gerçek. Sağlık açısından bir engel yoksa günde 2 litre su içilmesinde fayda var. Ancak çay ve kahve yerine su içilmeli. Çünkü çay, kahve gibi içecekler idrar yaptırıcı etkiye sahiptir, olan suyun da kaybına neden olurlar.

2-Nemlendirici krem kullanın:
Özellikle kuruyan, pullanan ve yaşlanan cildi bu etkilerden korur. Özellikle gözaltlarına ve tüm cilde uygulanabilen türleri var. Doğal nemlendirici içerenler (özellikle zeytinyağı) kullanılmalıdır.

3-Koruyucular yaz-kış kullanılmalı:
Lekelerden ve yaşlanmadan korunmak için güneş koruyucular sadece yazın değil kışın da kullanılmalı. Bunları seçerken kimyasal filtrelere ilave olarak fiziksel filtre de olmasına dikkat edilmelidir.

4-Yağlı ciltler sık sık temizlenmeli:
Yağlanma akne oluşumuna ve mikrop üremesine zemin hazırlar. Bu nedenle yağlı cilt sık yıkanmalıdır. Sabun şart değil fakat kullanılacaksa antiseptik ve doğal olanlar tercih edilmelidir.
Beslenme şekli önemli: Sebze, meyve gibi vitaminden zengin yiyecek tüketilmeli. Yeterli bulamıyorsak, dışarıdan vitamin takviyesi olabilir. Bu amaçla Biotin, C ve E vitaminleri ve çinkonun önemi büyüktür.

5-Sigaradan uzak durun:
Çay, kahve az tüketilmelidir. Sigaradan da kesinlikle uzak durulmalıdır.
Spor ve egzersiz çok önemli: Ancak cilt sağlığı için spor ve egzersiz, kapalı spor salonları yerine açık havada yapılmalıdır.