Birleşik Krallık Yaratıcılık Konusunda İş ve Turizm Seminerleri

Birleşik Krallık Hükümeti’nin 2013’den beri Türkiye’de yürüttüğü GREAT kampanyası kapsamında düzenlenen Birleşik Krallık Yaratıcılık Konusunda İş ve Turizm Seminerleri’nin ikincisi Ankara’da gerçekleştirildi. Seminerde Birleşik Krallık ve Türkiye’nin güçlerini birleştirmesinin önemli bir sinerji yaratacağını vurgulandı.

Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek amacıyla Türkiye’de Mart 2013’den bu yana yürütülen GREAT kampanyası kapsamında, Birleşik Krallık Yaratıcılık Konusunda İş ve Turizm Seminerleri’nin ikincisi Bursa’nın ardından Ankara’da yapıldı. Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen seminere Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Richard Moore ev sahipliği yaptı. Seminere, Birleşik Krallık Ekonomi ve Refah Bölümü Uzmanı Hande Yedidal, , Kreatif Ekonomiler Danışmanı Ali Bilge, Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı İç Yatırım Danışmanı Mehmet Başaran, Vize Müdürü Naomi Boon, Angela Shanley Associates temsilcisi Irem Goulding, Birlesik Krallik Newton-Katip Celebi Fonu Yoneticisi Ilter Haliloğlu ve Ankara iş dünyasının temsilcileri katıldı.

Moore: “Türkiye öncelikli ticari ortaklarımızdan”

Birleşik Krallık’ın büyük ekonomilere açılan pencere olma özelliğinin vurgulandığı seminerde konuşan Birleşik Krallık Büyükelçisi Richard Moore, “Türkiye öncelikli ticaret ortaklarımızdan ve daha fazla iş yapmak istediğimiz ülkeler arasında yer alıyor” dedi. Bu çerçevede Moore Birleşik Krallık ulusal turizm gelişim ve kalkınma kurumu Visit Britain ile Türk Hava Yolları’nın ilk defa imzalamış olduğu stratejik ortaklığa dikkat çekerek bunun iki ülke arasındaki işbirliğine kattığı yeni boyutu vurguladı. Ayrıca yaratıcı endüstriler ve turizm alanındaki bağlantıya da değinen Moore, Ankaralı firmaları bu alanda öncü olan Birleşik Krallık firmaları ile işbirliği yapmaya davet etti.

Yaratıcı endüstriler sosyal dokuya da katkı sağlıyor

Yaratıcı endüstriler ve deneyim ekonomisinin ülkelerin sosyal dokusuna çok önemli katkılar sağladığına dikkat çeken Yaratıcı Sektörler Uzmanı Ali Bilge ise “Yaratıcı endüstriler Birleşik Krallık’ta 77 milyar Sterlin’lik bir büyüklüğe sahip. Creativity is GREAT kampanyası, Birleşik Krallık ve Türkiye’deki politika belirleyiciler, hükümet temsilcileri, endüstri profesyonelleri ve iş dünyasını bir araya getirmeyi amaçlıyor” dedi. Bilge, kampanyanın Birleşik Krallık ve Türkiye’nin güçlerini birleştirmesine önemli katkılar sağlayacağını vurgulayarak, Creativity is GREAT kampanyasının aynı zamanda Mayıs 2014’te İstanbul’da gerçekleşen GREAT Yaratıcılık Festivali’nin açtığı yolda ilerleyerek yaratıcı endüstrilerin ve bilgi ve deneyim ekonomilerindeki fırsatların paylaşılmasına katkı sağlayacağının altını çizdi.

Birleşik Krallık yatırımcılara pek çok fırsat sunuyor

Seminer çerçevesinde katılımcılara, Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı, Bilim ve İnovasyon Ajansı işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Creativity is GREAT’ projesi ile yaratıcı endüstriler alanında Birleşik Krallık’a yatırım fırsatları aktarıldı. Birleşik Krallık’ın yatırımcılara aralarında imalat, teknoloji, sağlık, sinema, müzik, turizm, animasyon, görsel sanatların da yer aldığı pek çok farklı alanda sayısız olanak sağladığı ve Birleşik Krallık’a yapılacak yatırımların Türk firmalarının uluslararası alanda görünür olmasına katkı sağlayacağı belirtildi.

GREAT Kampanyası Hakkında:

GREAT Kampanyası, 2012 yılından bu yana Birleşik Krallık’ın finans, teknoloji, turizm, eğitim, sanat, spor ve enerji de dahil olmak üzere pek çok alanda sunduğu cazip ticaret ve yatırım olanaklarını tüm dünyaya duyuruyor. GREAT kapsamında, Birleşik Krallık ve Türkiye arasında söz konusu alanlardaki var olan ilişkilerin güçlendirilmesi ve yeni bağlantıların karşılıklı olarak geliştirilmesi için Türkiye’de de yoğun faaliyette bulunuluyor.

PAYLAŞ
Önceki HaberSadece bir keyif ya da alışkanlık değil sağlık kaynağı siyah çay
Sonraki HaberCarrefour Ankara Alışveriş Merkezi Sevgililer Günü
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.