Yeni Dogan Bebege @ ismini Verdiler

Alfabe’si olmayan, bunun yerine harfleri temsil eden binlerce şekilden  oluşan çince’de, bebeklere alışılmadık isimler konulmak istenmesi, internet kullanımının da yaygınlaşmasıyla son zamanlarda sık sık gündeme geliyor. Türkiye’de ve pek çok ülkede "et" olarak telafuz edilen @ işareti, çin’de de genel olarak bu şekilde telafuz edilirken, bazı yerlerde "ai ta (sev onu)"şeklinde okunuyor. çin Dil Komisyonu Başkanı Li Yumign, bebeğin babasının, dünyanın her yerinde e-mail adreslerinde kullanılan @ işaretinin, çince’deki anlamından dolayı bebeğine takmak istediğini söyledi. Bebeğe böyle bir ismin takılması talebinin henüz kabul edilmediğini, konunun tartışıldığını söyleyen Li, "çince’ye uygun isimler takılmadığı yada artık kullanılmayan, eski isimler seçtikleri için yaklaşık 60 milyon çinli, bilgisayar ortamında kendi isimlerini kullanamıyor. Hiçbir yazılım isimleri kabul etmediği gibi, isimleri ilk kez görenler de okumakta zorlanıyor" dedi.

çin’de bu yılın başında yürürlüğe giren bir yasayla birlikte, yabancı
dillere ait kelimeler, Arap rakamları ve çin kültürüne ait olmayan
ifadelerin isim olarak kullanılması yasaklanmıştı. Yetkililer, çin kültürüne
zarar vereceği gerekçesiyle batı dillerinden isimler seçilmesine ise
kesinlikle müsaade etmiyor. çin’in eski başbakanlarından Zhu Rongji’nin ismi, çin’de çok nadir görülen
‘rong’ karakterinden dolayı, gazete ve televizyon haberlerinde her defasında farklı yazılıyor, "Başbakanın ismi yüzünden editörlerin başlarına ağrılar giriyor" şeklinde esprilere neden oluyordu.

PAYLAŞ
Önceki HaberPro Evolution Soccer 2008 Ekim de
Sonraki HaberBaskent Yavas Yavas Dolmaya Basliyor
AnkaraSosyete
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.