Yaz İçin 10 Tatil Adresi

Seyahat ve konaklama ürünü tedarikçilerinden MetGlobal şirketler grubunun, global seyahat sektörü profesyonellerine teknoloji ve rezervasyon sağlayan markası HotelsPro, yaz sezonu için Türkiye de ve dünya da tarihsel, kültürel yapısı ve aynı zamanda modern kent hayatını yansıtan alternatif turizm merkezlerini açıkladı.

Hem dinlenebileceğeniz hem de eğlenebileceğiniz turizm merkezleri ile şöyle;

Mostar
Bosna Hersek’in Hersek bölgesinde bulunan Mostar, tarihi yapısıyla ve yaşanan iç savaş sonrasında yapılan restore işlemleriyle dünyanın desteğini almış tatil noktaları arasında yer alıyor. İç savaş sırasında yıkılan ve yeniden restore edilen Mostar Köprüsü, mimarisiyle dikkat çekiyor. Akdeniz tipi iklime de sahip olan şehir de Osmanlı mimarisine de rastlamak mümkün.

Brugge
Brugge Belçika’da yer alan seyahat noktalarından. Şehir en çok ün kazanmış çikolatalarıyla, kanallarıyla ünlü. Şehir aynı zamanda Orta Çağ’dan kalma bir mimariye sahip. Limana da yakın olması sebebiyle ”aşıklar şehri” olarak anılıyor.

Cancun
Cancun Meksika’nın karayipleri olarak nitelendiriliyor. Yucatan Yarımadası üzerinde Quintana Roo eyaletinde yer alan bu kıyı şehri, yaz tatilleri için seyehat adreslerinden. Cancun; Mayalara ait mimari kalıntıları, pırıl pırıl denizi ile dikkat çekiyor. Quintana Roo Eyaleti sahip olduğu plajıyla yaz tatili planları olanlar için alternatif seçenekler arasında yer alıyor.

Kabak Koyu
Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Kabak Koyu doğa tatili tercih edenler bir seçenek. Yemekleri, ağaç evleri ile seyehat severler için dikkat çeken adreslerden. Şehir gürültüsünden uzakta, kamp alanları bulunan Kabak Koyu tatil mekanları arasında yer alıyor.

Marakeş
Atlantik ile Fas arasında kalan Marakeş, Fas’ın ilk başkenti olarak biliniyor. Toprağın rengi nedeniyle kızıl rengin hakim olduğu şehir, Berberi dilinde “Tanrının Ülkesi” anlamına geliyor. Şehrin genel meydanı olan Djemaa el Fna açık hava restoranları, akrobatları, hikaye anlatıcıları, dansçıları ve müzisyenleri ile dikkat çekiyor.

Safranbolu
Osmanlı mimarisine sahip olan bu şehir Karabük şehrinin ilçelerinden. Şehir adını, safran çiçeğinin o bölgede yetiştirilmesinden alıyor. Şehir aynı zamanda kültürel yaşamını ve mimarisini yansıtan evleriyle ünlü. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı şehirde han, hamam, cami, çeşme gibi yapılar sık sık göze çarpıyor.

Eski ve Yeni Mardin
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin yukarı bölümüne kurulu şehir, eski ve yeni Mardin olarak ikiye ayrılıyor. Eski Mardin, tarihi yapısı ve eski taş yapı evleri, Yeni Mardin ise deneyimleyebileceğiniz restoranları ile dikkat çekiyor. Mardin merkez de gezebileceğiniz adresler ise Ulu Camii, Zinciriye Medresesi, Kasımiye Medresesi, Sabancı Müzesi, Latifiye Cami, Mardin Müzesi, Kırklar Kilisesi, Fırfırlı Cami, Bakırcılar Çarşısı bulunuyor. Bunların dışında Mardin Kalesi, Dara Harabeleri, Deyrulzafaran Manastırı, Gurs Vadisi ve Revaklı Çarşı da Mardin’de görülebilecek yerler arasında.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası Rize’nin Çamlıhemşin ilçesin de bulunuyor. Daha öncesinde kaplıca alanı olarak kullanılmıştır. Bölge yeşil alanlarıyla, hastalıklara iyi geldiği söylenen suya sahip olmasıyla tatilseverlerin dikkatini çekiyor.

Germencik
Ege Bölgesi’nin ilçelerinden Germencik, Büyük Menderes Ovası’nın bulunduğu bölgede yer alıyor. İncir, zeytin, tahin ve helva Germencik bölgesindeki üretim evlerinde hazırlanıyor. İlçe aynı zamanda Alangüllü, Çamur ve Gümüş Kaplıcaları ile de biliniyor. Müstakil evleriyle dikkat çeken Germencik, kuzeyinde Aydın Dağları ve güneyinde Menteşe Dağları ile birden çok turistik noktaya ulaşım kolaylığı ile de biliniyor.