Uçan Süpürge’nin Yüzü Damla Sönmez Oldu

Bu yıl 18.’si düzenlenecek olan Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin yüzü, “Gülerin Savaşı” adlı dizinin başrol oyuncusu Damla Sönmez oldu.

Uçan Süpürge Film Festivali’nin bu yıl 18’incisi düzenlenecek olması nedeniyle teması “18 yaş” belirlenerek, festival komitesi 18-24 yaş gençlerden oluşturuldu.
Festivalin ilk “genç başkanı” seçilen oyuncu Damla Sönmez, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneğinde gerçekleştirilen basın toplantısında, 18’inci yaşın önemini vurgulayarak, “Bu yıl gençlerin ve hep genç kalanların festivali olsun istedik. Bu düşünceyle temamızı 18 olarak belirledik ve dedik ki: tek 18, çok 18, hiç 18, hep 18!” dedi.Sönmez, 2010 yılında festivalin “Genç Cadı” ödülünü aldığını anımsatarak, o günden beri daha bilinçli takip ettiği festivalin kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında farkındalık oluşturduğunu söyledi.
Sönmez, festivalde yer almaktan onur duyduğunu dile getirerek, festivalin Ankara’nın önemli değeri haline geldiğini savundu.
Öte yandan, Uçan Süpürge Yönetim Kurulu Üyesi ODTÜ Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi ve Fen/Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Gündüz Hoşgör, gençlerin festivale üçte bir oranında katılım gösterdiğini belirterek, “Uçan Süpürge artık gençlerin festivalden nasıl ve hangi araçlarla haberdar olduğunu biliyor. Tanıdıkları ve çevreleri aracılığıyla haberdar olduğunu söyleyen izleyiciler çoğunlukta. Gençlerin en çok kullandıkları iletişim araçlarından olan internet de yine gençlere ulaşmak için önemli bir mekanizma olarak görülüyor. Bu bilimsel sonuçlara göre, Uçan süpürge gençlere ulaşmanın yollarını yeniden değerlendiriyor. Gençlerle ve gençlik alanında çalışan dernek, vakıf, sivil toplum örgütü ve üniversite öğrenci kulüpleri gençlere ulaşmak için önemli oluşumlar olarak ortaya çıkıyor” dedi.