Sokak Köpekleri Arasında Büyüyen Bir Çocuk Romoçka

Sokak Köpekleri Arasında Büyüyen Bir Çocuk Romoçka

Avustralyalı ödüllü yazar Eva Hornung’un, sıra dışı romanı “Yabani” bir çocuğun sokak köpekleri arasındaki dönüşümünü gerçekçi ve dokunaklı bir üslupla anlatıyor. Pena Yayınları’ndan çıkan kitap, Moskova banliyölerinde yaşayan 4 yaşındaki Romoçka’nın aniden ailesi tarafından terk edilmesiyle açılıyor.

Bir sokak köpeğini takip edip bir köpek çetesinin inine sığınan küçük çocuk, çetenin lideri dişi köpek Mamoçka’nın koruması altında onlarla birlikte yaşamaya başlar. Köpeklerle koşup avlanan, onlar gibi çiğ et yiyip uluyan Romoçka, köpek olmanın özgürlüğünü yaşamaya başlar. Ancak dünyada hâlâ insanlar vardır ve insanlar köpekler için bir tehdit olmaya devam eder.

Dünya edebiyatında pek çok örneği “hayvanlar tarafından yetiştirilmiş çocuk” temasının izinden giden Eva Hornung, diğerlerinden farklı olarak romanına ilhamını Rusya’da yaşanmış bir olaydan almış. “Yabani” hayal gücünün sınırlarını zorlayan, ama gerçekçilikten taviz vermeyen bir hayatta kalma öyküsü. Hornung, küçük bir çocuğun gözünden insanlığın ve insan olmanın ne anlama geldiğini sorguluyor. Diğer taraftan duygusal, iç burkan ama yaşama sempatiyle bakan bir öykü anlatıyor.

“Yabani” sıra dışı ve dokunaklı öyküsüyle Pena okurlarının bir çırpıda içine dalacağı ve kolay kolay unutamayacağı bir okuma keyfi vaat ediyor.

Önceki HaberT-Rex Gordion’da
Sonraki HaberBaşkent’te Klasik Otomobil Rallisi Başlıyor
Kıymet Ruşitler
Çankaya Üniversitesi İşletme (Burslu) bölümünden 2008 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldu. 6 ay Universita Degli Del Molise (Campobasso, İtalya)'de eğitim aldı. 2008 yılından itibaren Ansolon Medya'nın çeşitli birimlerinde görev aldı. 2014 yılının ikicni yarısından itibaren AnkaraSosyete.com un da içinde bulunduğu Ansolon Medya yayınlarının Editörlüğünü yapmaktadır. Kıymet Ruşitler evli ve bir çocuk annesidir.

YORUM YOK