Şarabın ‘kitabıÂ’ yazıldı

Kavaklıdere ŞaraplarıÂ’nın hazırladığı “Şarap Hakkında Herşey” adlı kitap, şarabı, bağbozumundan raflarda yerine alana kadar AÂ’dan ZÂ’ye anlatıyor.
Kitaba göre, Türkiye bağ alanlarının genişliği bakımından büyük bağcı ülkeler arasında dördüncü sırada…

Yaklaşık 8 bin yıldır bilinen ılıman kuşak bitkisi asma ile değişik meyvelerden üretilen ve bugün sayısız çeşidi bulunan şarabın “kitabı” yazıldı. Kavaklıdere ŞaraplarıÂ’nın hazırladığı “Şarap Hakkında Herşey” adlı kitap, şarabı bağbozumundan alıp raflardaki yerine taşıyana kadar AÂ’dan ZÂ’ye anlatıyor.
Gastronomiye gönül veren Raci Bostancı tarafından kaleme alınan kitap, şarap hakkında herşeyi okuyucuya iletiyor. “Şarap müzik gibidir, hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, o kadar zevk duyarsınız” diyen Frank ShoonmakerÂ’ı doğrularcasına şarapla ilgili tüm bilgileri 300 sayfaya sığdıran kitap, “Üzüm ve Bağcılık”, “Şarap Hakkında Genel Bilgiler”, “Çerez Şarapları”, “Türkiye”, “Şarap Üretiminde Önemli Ülkeler”, “Yenidünya Şarapçılığı”, “Şarap Tadımı”, “Şarap Hastalıkları” ve “Sommelier Mesleği Üzerine” adlı bölümlerden oluşuyor.
Kitabını, “Ben bir yazar değilim, hele edebiyatçı hiç değilim. Sadece gastronomi denilen yiyecek ve içecek bölümünü doya doya yaşayan bir neferim” sözleriyle mütevazı bir yaklaşımla tanıtan Bostancı, şarabı tanımanın ve yorum yapabilmenin sadece birkaç bölge şarabının tanınmasıyla mümkün olmadığını vurguluyor. Bu bilgiye sahip olmanın ve onu paylaşmanın en ideal yolunun beş duyu organını kullanmaktan geçtiğini belirten yazar, okuyucunun şarabı bütünüyle tanımasıyla birlikte damak zevkine uygun yemek ve şarabı rahatlıkla seçebileceğini de ifade ediyor.
Tarihi eserlerde yer alan şekil ve kabartmalar değerlendirildiğinde asırlardır şarap kültürünün yaşandığı Anadolu toprakları, sultaniye, emir, hasandede, yapıncak, misket, beylerce, kalecik beyazı, dökülgen, vasilaki, papazkarası, kalecik karası, öküzgözü, karasakız, çubuk karası, carignan, adakarası, sergi karası, horoz karası, dimrit, çalkarası, alicante bouchet gibi şaraplık üzüm türlerine sahip

PAYLAŞ
Önceki HaberSixties’de parti zamanı
Sonraki HaberPamela Manhattan’da
AnkaraSosyete
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.