Prezervatif Kullanın!!!

AIDS GERÇEĞİ!!!HERKESLE PAYLAŞIN!!!
Arzu O.
AIDSÂ’in, (Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu) tanımlanmasından bu yana geçen yaklaşık 20 yılda 20 milyondan fazla kişinin AIDSÂ’ten yaşamını yitirdi. Dünyada her 5 saniyede bir kişinin HIV ile enfekte olduğu tahmin ediliyor. Daha çok gençler arasında görülen hastalık, her gün 6 bin genç insana bulaşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler AIDSÂ’le Mücadele ProgramıÂ’nın (UNAIDS) raporuna göre, 2005 yılında dünyada HIV ile yaşayan insan sayısı 100 milyon olacak.

AIDS, gerekli önlemlerin etkili ve hızlı bir şekilde uygulanmadığı ülkelerde hızla yayılmaya devam ederken, dünyada her 5 saniyede bir kişinin HIV ile enfekte olduğu tahmin ediliyor. Etkilenen kişilerin çoğunluğunu, 25 yaş altındaki gençler oluşturuyor.

DÜNYADA VE TÜRKİYE”DE AIDS:
Dünya Sağlık Örgütünün Aralık 2001 verilerine göre dünyada 40 milyon kişi HIV ile enfekte. 2010 yılında bu sayının 110 milyona ulaşması bekleniyor. T.C. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Haziran 2002Â’de TürkiyeÂ’de bilinen HIV ile enfekte kişi sayısı 1500 civarında olup, 7-8 yıl icinde bu sayinin 10 bine çıkacağı tahmin ediliyor.

AIDS nedir?
AIDS, vücudun bağışıklık sistemini etkisiz hale getiren ve ölümcül enfeksiyonlara ve bazı kanser çeşitlerine yol açan bir virüsün neden olduğu hastalığın adıdır.

A-I-D-SÂ’in açılımı:
Acquired (Edinilmiş)……..doğuştan olmayıp sonradan edinilen
Immune (Bağışıklık)…….hastalıklara karşı direnç veya koruma
Deficiency (Eksikliği)…….koruyucu gücün olmayışı
Syndrome (Sendromu)….tek bir hastalıktan çok bir dizi belirti

Kişi eğer virüsü cinsel yol ile almışsa ortalama 8-10 yıl hekime başvurmasını gerektiren bir bulgusu olmayabilir. Kan yolu ile almışsa bu süre 5ay-2yıla kadar inebilir. Ama kişi virüsü almasından itibaren bulaştırabilmektedir. Henüz tam tedavisi ve aşısı bulunmamaktadır.

AIDS NASIL BULAŞIR?
• Cinsel yolla
Virüsü taşıyan kişinin cinsel organ salgıları ile, her türlü korunmasız cinsel ilişkide bulaşır.
• Kan yoluyla
Kan ve kan ürünleri, organ ve doku nakli , enjektör, iğne paylaşımı ile bulaşır.
• Anneden bebeğe
HIV pozitif anneden gebelik sürecinde, doğum ve emzirme döneminde bebeğe bulaşır.

NASIL KORUNULUR?
• Cinsel yolla bulaşan bu hastalıktan korunmanın en emin yolu korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmaktır. Gerçekleştirmesi güç olan bu yönteme, HIV negatif bir partnerle tek eşli bir ilişki alternatif olabilir.

• Koruyucu kılıf (kaput,kondom,prezervatif) her cinsel ilişkide ve doğru olarak kullanılmalıdır.

• Kan ve kan ürünlerinin, doku ve organ nakillerinin kontrolü sağlık kurumlarınca yapılmaktadır. Bunun dışında delici ve kesici aletlerin (enjektör, iğne, vs) paylaşılmaması gerekmektedir.

• HIV pozitif kadına gebe kalmaması tavsiye edilmelidir. Eğer gebe kalmışsa riskleri anlatılmalı, Bebeği doğurmakta ısrarlı ise ilaç tedavisi başlanarak risk en aza indirilmeye çalışılmalıdır.

BULAŞMADIĞI DURUMLAR
AIDS ;
• Dokunma, okşama, el sıkışma, sarılma ile bulaşmaz,
• Yüzme havuzu, genel tuvalet, duş, sauna paylaşımı ile bulaşmaz.
• Çatal, bıçak, kaşık, bardak, tabak paylaşımı ile bulaşmaz.
• Sinek, sivrisinek, böcek sokması, hayvan ısırması ile bulaşmaz.
• Öksürme ve aksırma ile bulaşmaz.
• Nefes, gözyaşı ve ter ile bulaşmaz.

Güvenli Cinsel Yaşam!!!
HIV her türlü cinsel ilişki ile bulaşır. Güvenli cinsel yaşam kurallarına uyarak AIDS’ den korunmak mümkündür.
Cinsel yaşamı güven altına almak için çeşitli seçenekler vardır:
• Her türlü cinsel ilişkide prezervatif kullanmalı. (diğer adları:Kondom, Kaput, Koruyucu kılıf)
• Cinsel temasla bulaşan herhangi bir hastalığın HIV bulaşma riskini arttırdığı unutulmamalı.
• Alkol ve uyuşturucunun cinsel birleşme sırasında doğru ve sağlıklı düşünmeyi ve davranmayı engellediği unutmamalı.
• Çok kişiyle cinsel ilişki kuranlarla, uyuşturucu kullananlarla, cinsel ilişkiyi kazanç yolu yapan özellikle kontrolsüz kadın ve erkeklerle, yabancı ülkelerde cinsel ilişkide AIDS için önlem almayanlarla cinsel ilişkiye girmekten kaçınılmalı.
• AIDS’den korunmayı hedef alırken, diğer cinsel temasla geçen hastalıklardan korunmak da esas olmalıdır (Frengi, Bel soğukluğu, :Sarılık, Herpes, Mantar, Parazit, Uyuz, Kasık biti vs). (Hem cinsel temas, hem müşterek iç çamaşırı kullanımı).

LÜTFEN!!!
* HIV/AIDS ile ilgilenerek bilgi edinelim!!!

* Bulaşma ve Korunma yollarını öğrenelim!!!

* Korunmak için gerekli önlemleri alarak, başkalarını da bilgilendirelim!!!

Ve en önemlisi de:
HIV+ ve AIDSÂ’Lİ KİŞİLERİ TOPLUMDAN DIŞLAMAYALIM!!!

PAYLAŞ
Önceki HaberDKNY’da İndirim Başlıyor!
Sonraki HaberCumartesi gecesi Raporu
AnkaraSosyete
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.