MUSTAFA SALİM AKTUĞ “RENKLER VE DERİNLİKLER” LE ATLAS SANAT GALERİSİ’NDE

MUSTAFA SALİM AKTUĞ “RENKLER VE DERİNLİKLER” LE ATLAS SANAT GALERİSİ’NDE

MUSTAFA SALİM AKTUĞ

“RENKLER VE DERİNLİKLER” RESİM SERGİSİ

Mustafa Salim Aktug 2

Sergi Süresi: 16 Mart 2016–22 Nisan 2016

Mustafa Salim Aktuğ, 1961 yılında Trabzon-Akçaabat‘ta doğdu. 1982’de Gazi Yüksek Öğretmen Okulu Resim Bölümü’nü bitirdi. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik eğitimini tamamladı. Aktuğ, 1987’den beri bu bölümde görev yapmaktadır. Yurtiçi ve dışında çok sayıda sergiye katılmış, alanında on bir adet ödüle layık görülmüştür. Genelde seri halde ürettiği yapıtlarıyla sergilerini gerçekleştirmektedir. “Renkler ve Derinlikler”, ismini taşıyan, 16 Mart-22 Nisan 2016 tarihleri arasında Ankara’da Atlas Sanat Galerisi’nde izlenime sunulan bu sergi, sanatçının on yedinci kişisel sergisidir.

Mustafa Salim Aktug 4


Resimlerinde rengi ön planda tutan, soyut bir anlatım dilini tercih eden Aktuğ, etrafımızdaki nesneler, olay ve oluşumlarla ilgili etkileşimlerini sorgulayan, geniş bir kurgulama alanı olarak resimlerini gerçekleştirmektedir. Düşey, yatay ve diyagonal fırça tuşlarıyla yarattığı ritme, üst üste yığılmaya ve istiflemeye dayalı renk senfonileri olarak yapıtları algılanabilir. Aktuğ, dört yıl önce “Rengin Kalbine Yolculuklar” adıyla gerçekleştirdiği retrospektif sergisinde, renkle olan yolculuğunun aşamalarını geçmişten günümüze dönük olarak sergiledi. Kaynaklarını izlenimci ve dışavurumcu sanatçıların yapıtlarından etkiyle ilk dönem resimlerini oluşturmayı tercih eden sanatçı, gittikçe renk alanı ressamlarının çalışmalarındaki rengin, atmosferik 
yayılma anlayışından hareketle tuval yüzeyinde yeni arayışlara yöneldi. Büyük yüzeylerde geniş renk alanları içinde, boşlukların ve düşey fırça darbelerinin yarattığı yerçekimi etkisiyle sistematik renk ve ritim arayışlarına devam etti. Atlas Sanat Galerisi’nde “Meditasyon” sergisinde öznel bir duygu yoğunluğunun ruhsal etkilerini, çok renklilik içinde çözümledi. İnsanın varoluş nedenini duyumsatan bu dizi resimlerinde sanatçı, renklerin mistik anlamından içsel huzura ve derin aydınlanmalara olan yolculukları yorumladı. İki yıl önce, aynı galerideki “Böyle Bir Şey” sergisinde, spektrumda yer alan her bir rengin tonlarının, farklı ritim ve renk enerjileri üzerine yoğunlaştı. Monokrom seri niteliğinde, tek rengin değerleriyle resim yüzeyinde ince bir duyarlılık ve sonsuzluk etkisini mümkün kılan Aktuğ, iç dünyasında yer alan varlıklarla ilgili kavramları soyut aktarımlarla görselleştirdi. Rengin, saf bir biçim olarak sunulduğu bu çalışmalar, yaşadığımız çağın girift ve karmaşıklığına karşı bir duruşu sergilerken duygu dünyalarımızın yansımalarını, renk yoğunlaşmalarıyla görünür kıldı.


Mustafa Salim Aktug 3Renkler ve Derinlikler”, sergisi bu halkanın devamı niteliğindedir. Renkte sonsuz bir evren arayışına yol alış gibidir. Renklerin birbirleriyle olan etkileşimlerini, tek rengin egemenliğinden, çok renkliliğe uzanan geniş bir spektrumda bir araya getiren sanatçı, renk parçacıklarıyla evrende duruşumuzu, ilişkilerimizi, anlam arayışlarımızı sorgulamaktadır. Aktuğ, çağımızın sorunlarına, toplumsal dramatik olaylar karşısındaki duruşunu, tepkisini ve mesajlarını rengin devinimi, yaşam enerjisi ve çeşitliliği içinde verirken derinlikli, çok katmanlı, karmaşık yapılardan sadeliğe, yalınlığa uzanmaktadır. Bu dizisinde, çok ince ve duyarlıca hesaplanmış dikey fırça vuruşları üzerine temellenen özgün üslup arayışlarının vardığı nokta, hem sezgisel hem de deneysel bir birikim sonucu olarak yansıtılmaktadır. Görünen dış dünyayı yansıtmak gibi bir amacı olmayan sanatçı, toplumsal olayların, insanda bıraktığı etkiler ve yaşam mücadelesinin karşılığı olarak rengin güçlü devinimine, hissettirdiği anlamlara yönelmektedir.

Bu diziyle, karşıtlıkların dengesi, doğanın ve yaşamın gerçeği, gece-gündüz, güz-bahar, kış-yaz, uyumak-uyanmak, tüm gerçeğimiz, rengin gizeminde çeşitleniyor, derinleştiriliyor, yeni etkileşimlere kucak açıyor.

“Renkler ve Derinlikler” sergisi, Aktuğ’un renk spektrumuna yaptığı yolculuğun izlerini, derinliklerini ve hepimizin ihtiyacı olan zihnimizin ve ruhumuzun dinlendirici etkilerine “iç huzurun” deneyimlerine uzanmamıza olanak sağlıyor.

Cinnah Cad. No:19/1 06690 Çankaya Ankara

T:+90 312 468 59 04 E:atlassanat@gmail.com

www.atlassanat.com

Önceki HaberANKARA MART SERGİLERİ
Sonraki Haber‘Cümleden öteye bir şehir vardı’ sergisi SALT Ulus’ta
AnkaraSosyete
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.