‘Cümleden öteye bir şehir vardı’ sergisi SALT Ulus’ta

Cümleden öteye bir şehir vardı

22 Mart – 18 Haziran 2016  SALT Ulus

Mirene Arsanios / Nadia Al Issa / Onur Ceritoğlu / Nazım Hikmet Richard Dikbaş / Annika Eriksson / Sinan Logie / Basim Magdy / Metehan Özcan / Wael Shawky ve Şam’da Kayısı fanzinleri

Senden Bir Parça Tutuşuyor adlı kısa öyküsünde Mirene Arsanios şöyle yazar: “Eğer şehir kendisi olmayan insanlardan meydana geldiyse, şu kulelerin dikildiği delikleri kazan kim?” Kentsel ortamda gerçek, hayalî ve psikolojik biçimlerde süregelen yıkım, inşa ve yeniden inşa hâline dair tanıklığımız, bu sergide okuma-yazma eylemi, imgeler ve sembolik bitkiler aracılığıyla irdeleniyor.

Şehir, baskı ve esaretin fiziksel katmanlar hâlinde dayatıldığı en tartışmalı peyzajlardan biri. Güç ve otoriteden beslenen böylesi eylemler, şehrin sakinleri kadar, şehir dokusunun mevcut politik hedeflerle şekillendiğini bilen herkes için kaçınılmaz. Kentsel karmaşa yazı ve imge üretimine uygun bir ortam sunmasa da, ancak bu tip üretimler aracılığıyla şehir ve içinde onunla kurduğumuz ilişkiyi müzakere etmek mümkün.

Bu sergi, Türkiye’de üretilmiş veya yerel yapılı çevre ve politik iklime istinaden Türkiye’de sunulmuş, şehirle ilişki kuran işleri bir araya getiriyor. Sergide, Onur Ceritoğlu, Nazım Hikmet Dikbaş ve Metehan Özcan tarafından SALT Ulus sunumu için özel olarak üretilen ve Ankara’ya gönderme yapan yeni derlemeler de yer alıyor. Bu işlere, SALT Galata’da apexart girişimiyle ve Atıf Akın ile Dilek Winchester’ın küratörlüğünde gerçekleştirilen Şam’da Kayısı sergisinden bir fanzin enstalasyonu eşlik ediyor.

salt ulus cümleten öteye

Cümleden öteye bir şehir vardı kapsamında, serginin sanatçılarının katılımıyla bir dizi konuşma ve atölye düzenlenecek. Bu programların ilki; Onur Ceritoğlu ve Sinan Logie söyleşisi, açılış akşamı saat 19.00’da SALT Ulus’ta gerçekleştirilecek.

Sergi adı, Arsanios’un yukarıda adı geçen öyküsünden alıntıdır.

Şam’da Kayısı fanzinleri, Atıf Akın, Nadia Al Issa, Marwa Arsanios, Khaled Barakeh, Sezgin Boynik, Hera Büyüktaşçıyan, Ergin Çavuşoğlu, Angela Harutyunyan, Minna Henriksson, Armine Hovhannisyan, Marianna Hovhannisyan, Güven İncirlioğlu (The Pope), Banu Karaca, Pınar Öğrenci, Zeynep Öz, Aras Özgün, Dilek Winchester ve Fehras Publishing Practices tarafından hazırlanmıştır.

saltonline.org

Annika ErikssonAnnika Eriksson Ben hep burada olan köpeğim (döngü halinde), 2013 Sanatçı ile Tüten ve Agah Uğur Koleksiyonu’nun izniyle

 

Sinan Logie

Sinan Logie Akışkan Yapılar (Faz 11), 2015 Sanatçı ve Öktem&Aykut Galeri’nin izniyle

 

Basim Magdy

Basim Magdy The Stars Were Aligned for a Day of World Domination [Yıldızlar Bir Günlük Dünya Egemenliğine Göre Konumlanmıştı], 2015 Sanatçı ve artSümer’in izniyle

 

Basim Magdy 2

Basim Magdy It Was Time for an Endless Nap [Sonu Olmayan Bir Şekerlemenin Zamanı Gelmişti], 2015 Sanatçı ve artSümer’in izniyle

 Onur Ceritoğlu

Onur Ceritoğlu

Beni tek çek

Ankara, Mayıs 2012

 

 

 

PAYLAŞ
Önceki HaberMUSTAFA SALİM AKTUĞ “RENKLER VE DERİNLİKLER” LE ATLAS SANAT GALERİSİ’NDE
Sonraki Haber‘ŞAMANLARIN ERK HAYVANLARI’ RAMAZAN CAN SERGİSİ HOTEL HOUSTON ART GALERİ’DE
AnkaraSosyete
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.