Malaparte’ın Kaputt’u Okuyucuyla Buluşuyor…

Kaputt, Almancada kırılmış, paramparça, mahvolmuş anlamlara geliyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupası’nın o enkaz hali bundan başka hangi sözcük ile daha net anlatılabilir ki?

Yazıldığı günden bu güne kadar çok konuşulan başyapıtını Malaparte, Almanların Rusya’ya açtıkları savaşın başında, Ukrayna’da bir köylünün evinde 1941 yılı yazında yazmaya başlamış. Sadece cephelerdeki değil, cephe gerisindeki vahşeti de cümleleriyle okurun beynine kazıyan Malaparte, sayfalar boyunca karla kaplı ormanların derinliklerinde, bombardımanların altında, Nazi liderleriyle yapılan yemekli partilerde dolaşıyor. Avrupa uluslarının yazgılarının en zalim haliyle nasıl çizildiğini keskin bir dille okura anlatıyor. Bu yolculuk boyunca Malaparte’nin elyazmalarını paltosunun astarına dikili olarak taşıması sayesinde Kaputtu okura ulaşabiliyor. Tıpkı okurun bir kere okuduktan sonra, bu kitabın ruhunu yüreğine dikili olarak taşıyacağı gibi…

PAYLAŞ
Önceki HaberDeFacto ile Renkli ve Rahat Bir Yaz
Sonraki HaberBessy Pub’da Haftasonu
AnkaraSosyete
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.