Kedinize Mama Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Evde kedi bakmak ve beslemek oldukça keyiflidir. Onunla oynamak, sarılmak, onu sevmek işin en keyifli yanları. Tabi bu keyfin yanı sıra işin bir de bakım kısmı var; kedi sahibi olmak üstlenmesi gereken bazı fedakarlıklar ve sorumluluklar da getirir.

Kedi sahiplerinin sorumlulukları arasında ilk sırada kediyi doğru şekilde, doğru besinlerle beslemek gelmekte. Kedi sahiplerinin kendi beslenmeleri için gösterdikleri özeni kedilerinin beslenme şeklinde de göstermeleri gerekir. Kedi maması seçerken seveceği, yaşına, ırk özelliklerine ve sağlık durumuna uygun bir mama tercih etmek gerekiyor. Bu anlamda kediler için hazırlanmış profesyonel mamalar tercih edilebilir. Bu mamalar kedinin ihtiyaç duyduğu besini, enerjiyi ve vitamini içerecek şekilde hazırlanmış dengeli besinlerdir.

Peki kedi için mama seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Mama seçimi yapılırken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken ilk konu kedinin yavru mu, yetişkin mi olduğudur? Bir başka konu da kedinin hangi çeşidi tercih ettiğini belirledikten sonra mama seçiminde karar vermektir. Kimi kediler tavuk yemezken, kimi kediler balık yemeyebiliyor. Bir çok kedi mamasını kedi üzerinde deneyerek, neyle beslenmeye daha yatkın olduğunu tespit edilip bu yönde kediye mama vermeye devam edilebilir.

Kaliteli bir kedi mamasında bazı özellikler bulunmalıdır. Öncelikle mamanın sağlıklı ve kolay sindirilir olması en önemli konulardan birisi. Hazır kedi mamalarını satın alırken kedinin neyi sindirip sindiremeyeceğini de bilmek gerekir. Kedinin beslenmesine yardımcı olmak için lifli, kolay sindirilebilen gıdalar seçmeye özen gösterilebilir. Islak kedi mamaları, kuru kedi mamalarına nazaran daha lifli ve kolay sindirilebilen özelliklere sahiptir. Fakat eğer kedi obez ise, obez kediler için kuru mama daha çok önerilmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğinin yanı sıra güçlü bir kemik ve eklem yapısı oluşturmalı, kedinin kaslarını güçlendirmelidir. Yetişkin kedilerin çok sayıda üriner sistem problemlerine karşı yatkın olmaları nedeniyle yetişkin kedi mamasında bulunan magnezyum miktarı düşük olmalıdır.

Kediler taurine adı verilen bir proteine özel gereksinim duydukları için bu proteinin alacağınız kedi  mamasında mutlaka bulunması gerekir.

Kediniz yaşlı ise bu durumda dikkat etmeniz gereken önemli bir konu var; yaşlı kediler özellikle böbrek problemlerine meyillidir. Fosforun aşırı seviyeleri ileri böbrek rahatsızlığına sebep olacağından dolayı kedinize verdiğiniz besinlerdeki fosfor düzeyi yüksek olmamalıdır.

Kedi sahiplerinin severek takip edeceği sanal petshop sitelerden biri olan petza.com adresinde aradığınız tüm ürünleri bulabilirsiniz.

Petza.com.tr 2010 yılında kurulmuş olan, birlikte yaşadığımız sevimli dostlarımızın ihtiyaçlarına yönelik kullanışlı, hayatı kolaylaştıran, güncel ve ulaşılabilir ürünler sunmayı hedefleyen online alışveriş sitesidir. Sitede yer alan kedi koleksiyonu bölümünde  bulunan birçok ürün ayrı başlıklar altında görüntülenebiliyor.  Kuru mama, konserve mama vitamin ve besin desteği, kedi ödülleri,  şekilli tırmalamalar, mama ve su kapları, WC ürünleri, kedi yatakları, temizlik, bakım ve seyahat ürünleri, kedi tasmaları ve oyuncakları, sağlık ürünleri, kedi kapıları ve kafesleri kedi koleksiyonu bölümünde yer alıyor.

Sitede ayrıca köpekler için de ihtiyaç duyulan birçok ürünün yer aldığı köpek koleksiyonu bölümü bulunuyor. Dünya evcil hayvan modasını takip eden ve kaliteli ürünler ile hizmet veren sitede alışverişlerinizi tamamladıktan sonra ödemelerinizi yaparken kredi kartınızı güvenle kullanabilirsiniz. Site 256 Bit Rapid SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır. Ödeme yaparken kredi kartı dışında isterseniz havale veya kapıda ödeme seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki HaberParamparça 77.Bölüm Maide Bıçağı Verecek mi?
Sonraki HaberDowntown Food Club Halloween Party 5 Kasım 2016 Cumartesi Wolfson
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.