İKİ YENİ MÜZİK KİTABI

Piyasaya şu aralar çıkan iki yeni müzik kitabından bahsetmek istiyorum.
Birincisi Dick Hebdige’in yazdığı, Karayip müziğini, özellikle de Reggae ve alt dallarını inceleyen “KES YAPIŞTIR Kültür, Kimlik ve Karayip Müziği” isimli kitap. Yazar reggae’yi yalnızca bir müzik türü olarak ele alıp uzun ve kuru bir teknik anlatıma girmemiş. Gazete küpürlerinden söyleşilere ve şarkı sözlerine kadar bir çok kaynağı kullanarak reggae’nin ortak kültüre ve günlük hayattaki imgelere kattıklarını irdeliyor. İkinci kitap ise Giles Oakley”in yazdığı “Blues Tarihi-şeytanın müziği”. 70”li yıllarda çekilen BBC yapımı bir blues belgeseline paralel olarak yazılan kitap kölelik yıllarından başlayıp bugüne kadar blues”un ve alt türlerinin doğuşunu ve gelişimini anlatıyor. Kölelerin tarlalarda yalnız olmadıklarını hissetmek için birbirlerine seslendikleri “holler”lardan başlayıp günümüzde hip-hop ve house”a kadar sürüyor türün izlerini. Bunu yaparken de müziği sosyal ve tarihi arkaplanı içinde anlatıyor. Belgesel için sanatçılarla yapılan söyleşilerden ve şarkı sözlerinden bol bol alıntı var.
Blues”la ilgilenmeseniz bile Amerikan tarihini siyahların bakış açısından görmek ya da Amerikan toplumunun bugünkü yapısını kavrayabilmek için de gerekli bir kaynak.
Her iki kitap da Ayrıntı Yayınlarından çıkmış.

PAYLAŞ
Önceki HaberAnkara gerçekten şanssız
Sonraki HaberBi garip Cuma
AnkaraSosyete
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.