Hattice sözlüğü sonunda yazıldı

ABDÂ’nin Chicago ÜniversitesiÂ’nde görev yapan Türk bilim adamı Dr. Oğuz Soysal, uzun yıllar süren çalışmalarından sonra AnadoluÂ’nun bilinen en eski dili olan HatticeÂ’nin sözlüğünü yazmayı başardı. Chicago ÜniversitesiÂ’ne bağlı Oriental InstituteÂ’da 9 yıldır görev yapan SoysalÂ’ın yoğun gayretler sonucu ortaya çıkardığı çalışması, ölü bir dilin ilk kez fonoloji, gramer ve sözlük denemesinin aynı anda yapılması açısından önem taşıyor.
Oğuz Soysal, Hattilerin, AnadoluÂ’nun yazılı vesikalarda belgelenen en eski kültür ve halkı olduğunu belirterek, daha sonra Hititlerin egemenliği altında bir azınlık olarak yaşamak zorunda kalan HattilerÂ’den günümüze kalan tek bir yazılı belge bulunmadığını kaydetti.
Ancak Hititler HatticeÂ’yi kutsal bir dil olarak tapınaklarda dua için kullandıklarından, Boğazköy ve Ortaköy Hitit arşivlerinde çivi yazısıyla yazılmış kil tabletlerde Hatti dilinden bu tür pasajlar bulunduğunu ifade eden Soysal, sayısı ancak 500 kadar olan bu tür metinlerin Hatti dili hakkındaki tek kaynak olduğunu belirtti.
Soysal, bu nedenlerden ötürü bilimsel çalışmasına uzun zaman ve emek harcadığını söyleyerek, 7 yıllık yoğun bir çalışma sonucu hazırladığı kitabın, Hattice hakkındaki tüm bibliyografyayı topladığını ve Hitit tabletlerinde belgelenen Hatti dili ile ilgili tüm bilgileri biraraya getirdiğini kaydetti.

PAYLAŞ
Önceki HaberÜniversiteler arası bilardo şampiyonası
Sonraki HaberPARTİİİ
AnkaraSosyete
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.