Film Sektörü Ektiğini Biçiyor.

Dünya Film Endüstrisi Dvd teknolojisiyle beraber karlarını katlamayı düşünüyordu. Hatta daha da ileri giderek Bölge Kodunu ortaya çıkardılarki filmlerin sinema ve dvd yayımlarını istedikleri gibi düzenlesinler. Ancak DivX ve filmler henüz sinemada gösterime girmeden satılmaya başlanan “Kaçak Dvd’ler” Sektörün başını hiç ağrıtmadığı kadar ağrıtacak gibi gözüküyor. Eskiler bilir, bir zamana damgasına vuran video kaset teknolojisi sinemada yayımlanan filmleri evlerimize taşımasıyla bir çoğumuzu kendine bağlamıştı. Daha çok kiralanan Beta veya Vhs kasetler alınır, arkadaşlar toplanır ve filmler büyük bir heyecanla izlenirdi. Ancak teknolojideki ilerleme o kadar hızlıki videolar artık depolara ya da tavan aralarına kaldırılmış durumda. CD teknolojisi henüz tam olarak hayatımıza yerleşmeden ortaya çıkan DVD (Digital Versatile Disc) teknolojisi en çok Sinema sektörünü ve yapımcı firmaları sevindirmişti. CD’ye oranla kat kat fazla veri depolayabilen bu teknoloji sayesinde filmler evlerimize tekrar girebilecekti. Ancak sinema sektörü bu yeni teknolojiyede çomak sokmaktan geri kalmadı. Bölge kodlaması ile Farklı bölgelerde ki Dvd satışlarının ve Sinema gösterim tarihlerinin ayarlanıcağını düşünerek yola çıkan Sinema sektörüne ilk darbe en yakın yerden geldi. Philips Pioneer ve benzeri Dvd Player üreticileri her bölge dvdsini okuyabilen dvd playerları satışa sunmakta hiçde gecikmediler. Hatta ayrı bir gözle bakıldığında bunun planlanmış ve anlaşmalı bir senaryo olma olasılığı da oldukça yüksek.

Ancak teknolojinin ilerleme hızını sadece kendi tarafındaymış gibi gören Sinema Sektörüne en büyük darbe DivX teknolojisi ile geldi. Dvd fiyatlarının çok yüksek olması DivX’in popüler olmasındaki en büyük etkendi. Tabii ki bir filmi internetten bedava indirebilmenizde buna en büyük destekti. Bir Dvd Filmi bir cd boyutana (Film uzunluğuna göre 2 ya da 3 cd ye çıkabilir) kadar indirebilen DivX teknolojisi o kadar popüler oldu ki Japonya’da DivX oynatabilen playerlar piyasaya sürülmeye başladı. DivX’e karşı bir çözüm bulmakla uğraşan Sinema Sektörü “Kaçak Dvd” ler ile iyice sarsıldı.

Aslında bir ürünün kaçak kopyasına alışmış olan bir ülkede yaşamamıza rağmen Kaçak Dvd’lerin bir farklılığı var. Kaçak Dvd’lerin çoğu filmler henüz sinemalarımızda gösterime girmeden evlerimize girebiliyor. Rusya tabanlı olduğu düşünülen bu dvd ler ayrıca Türkçe altyazı destekli olarak geliyor. Aslında kişisel olarak zaten çok iyi olan yapımların sinemada izleme zevkinin çok daha farklı olduğunu düşünüyorum. Ama yüksek fiyatlarıyla artık her yerde rastladığımız dvd sektörü oldukça büyük bir yara almış gibi gözüküyor.

Bir çok alışveriş sitesinde fiyatları 8 milyona kadar düşen Dvd’ler de sektörün bu problemlerine karşı önlem almaya çalıştığının en önemli göstergesi.

Çok yakın bir zamanda yeni bir depolama teknolojisi ortaya çıkarsa hiç ama hiç şaşırmayın.

Not: Resmi olmayan Liv Tyler internet sitesi Liv-tyler.com Lord of the Rings – The Two Towers filminin yayımlanmasından sadece 2 gün sonra bu Filmin Dvd Capture Resimlerini yayımladı.

PAYLAŞ
Önceki HaberParagöz Solaryumcu teyze
Sonraki HaberNew York Çeteleri (Eziyeti)!
AnkaraSosyete
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.