Fantazi Edebiyatı Nereye Koşuyor?

Türkçe çevirilerine bir kaç yıl önce sahip olabildiğimiz Fantastik Romanlar Yüzüklerin Efendisi’nin sinema’ya uyarlanmasından sonra daha da popüler oldu. O kadar ki bir çok kitapevi ve online satış yapan mağazalarda en çok satanlar listesinde fantazi edebiyatı romanları hep ön sıralarda yer alıyor. Bu talebi cevapsız bırakmayan Kitap Yayımcılarıda bir bir yeni çevirlerle piyasadaki talebi destekliyor. Ancak Yayımevleri’nin arzı o kadar hızlı olduki fantazi edebiyatının sıkı takipçileri bile hangi kitabı okuyacaklarını şaşırdı. AnkaraSosyete.com fantazi edebiyatına yeni başlangıç yapacak ziyaretçileri için okunması gereken ilk 28 kitabı içeren bir liste oluşturdu. Buyrun devamına tıklayın. J.R.R Tolkien’den okunacaklar

1 – Hobbit (Ordaydık ve Şimdi Buradayız)
2 – Yüzüklerin Efendisi 1 – Yüzüklerin Kardeşliği
3 – Yüzüklerin Efendisi 2 – İki Kule
4 – Yüzüklerin Efendisi 3 – Kralın Dönüşü
5 – Güç Yüzüklerine Dair
6 – Silmarillion

Yorum: Bir edebiyatçı olarak J.R.R. Tolkien’in yaptığı inanılmaz derecedeki ayrıntılı tasfirler bizim gibi sabırsız okuyucuları bazen çileden çıkartabiliyor. Yine de herşeyin başlangıcı olarak gördüğümüz Tolkien’in yazdıkları inanılmaz yapıtlar. Silmarillion her ne kadar herşeyin başlangıcını anlatıyor olsada en son okunması anlaşılması bakımından çok daha iyi.

Margaret Weis, Tracy Hickman’dan okunacaklar Ejderha Mızrağı Serileri;

Seri 1 – Tarihçeler
1 – Güz Alaca Karanlığının Ejderhaları
2 – Kış Gecesi Ejderhaları
3 – İlkbahar Şafağı Ejderhaları

Seri 2 – Efsaneler
1 – İkizlerin Zamanı
2 – İkizlerin Savaşı
3 – İkizlerin Sınavı

Seri 3 – Raistlin Tarihçeleri
1 – Ruhdöveni (Weis)
2 – Silah Kardeşliği(Weis, Don Perrin)

Yorum: Ejderha Mızrağı’nın bizim için yeri bambaşka, kısaca en sevdiğimiz serilerin Ejderha Mızrağı serileri olduğunu söylememiz yeterli olacaktır.

Margaret Weis, Tracy Hickman’dan okunacaklar Ölüm Kapısı Serisi;

1 – Ejder Kanadı
2 – Elf Yıldızı
3 – Ateş Denizi
4 – Yılan Büyücüsü
5 – Kaosun Eli
6 – Labirentt Ölüm
7 – Yedinci Kapı

Yorum: Margaret Weis ve Tracy Hickman’ın fantazi edebiyatına yepyeni bir soluk getirdiği Ölüm kapısı serisinin bitmesini istemeyeceksiniz. Fantazi dünyasında farklı yerlere yolculuk yapmak için hazır olun.

R.A. Salvatore’den okunacaklar Kara Elf Üçlemesi;

1 – Anayurt
2 – Sürgün
3 – Göç

Yorum: Salvatore’nin en önemli üçlemesi olan bu başyapıt, sadece karakterin değil okuyucununda karanlıktan ışığa çıkan yolda mücadele etmesini sağlıyor.

Raymond E. Feist’den okunacaklar Gediksavaşları Efsanesi

1 – Büyücü – Çırak
2 – Büyücü – Usta
3 – Gümüşdiken
4 – Sethon’da Karanlık

Yorum: “Yıllardan sonra yazılmış en iyi fantazya serisi. Yazarını, Tolkien’in tahtına çıkartıp, orada oturtmayı sağlayacak denli başarılı bir eser.” – Dragon –

Burada saydıklarımızın yanında yine bir çok değerli yazar ve romanları bir bir Türkçe’ye çevrilerek kitapseverlerin beğenisine sunuluyor. Bizim tavsiyemiz şimdiden serileri okumaya başlamanız 🙂

PAYLAŞ
Önceki HaberEn iyi filmleri sizin için izledik
Sonraki HaberDünya’nın en iyi dans müziği
AnkaraSosyete
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.