El Yapımı Satranç Takımı “Murassa”

El Yapımı Satranç Takımı “Murassa”

Paşabahçe Mağazaları, koleksiyonerlerin ve satranç tutkunlarının beğenisine sunduğu el imalatı Murassa Satranç Takımı ile tarihsel ve kültürel değerleri cama yansıtmaya devam ediyor.

Satrancın pek çok Doğu ve Batı kültüründe olduğu gibi, Osmanlı Sarayı’nda da sevilerek oynanan bir oyun olmasından hareketle 16. yüzyıla ait satranç takımının günümüze ulaşan parçalarından uyarlanarak tasarlanan Murassa Satranç Takımı’nın camdan taşları, Paşabahçe’nin Denizli fabrikasındaki cam ustaları tarafından tek tek elde işlenerek yaratılıyor.

Orijinal halinde ajur ve firuzekârî tekniğiyle yapılmış çeşitli motiflerle bezenen satranç takımı, Paşabahçe’nin hazırladığı tasarımda altın yaldız ve cam boyası kullanılarak dekore edildi. Takımdaki taşların üzerinde ise yarı değerli doğal akik taşı kullanıldı.

Önceki HaberBOŞANMA KARARI ALMADAN ÖNCE…
Sonraki HaberADIMLAR RENKLE ATILIYOR
Kıymet Ruşitler
Çankaya Üniversitesi İşletme (Burslu) bölümünden 2008 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldu. 6 ay Universita Degli Del Molise (Campobasso, İtalya)'de eğitim aldı. 2008 yılından itibaren Ansolon Medya'nın çeşitli birimlerinde görev aldı. 2014 yılının ikicni yarısından itibaren AnkaraSosyete.com un da içinde bulunduğu Ansolon Medya yayınlarının Editörlüğünü yapmaktadır. Kıymet Ruşitler evli ve bir çocuk annesidir.

YORUM YOK