DOKTORSUZ YAPILAN MEDİKAL ESTETİK UYGULAMALARINA DİKKAT!

Güzel ve bakımlı görünmede başvurulan yöntemlerden olan medikal estetik uygulamaları, uzman doktorlar tarafından yapılmadığında geri dönüşü olmayan cilt sorunlarına sebep olacağı belirtildi. İstanbul Estetist Polikliniği doktorlarından Dilay Yılmaz Demiryontar, hijyen koşullarını barındırmayan, denetimsiz ve doktor kontrolsüz bu salonların sayılarının sıkça artmaya devam ettiğini ve yine bu salonların insanların tüm yaşantısını etkileyecek kalıcı hasarlara neden olduğunu açıkladı.

Her daim bakımlı görünmek isteyen kadın ve erkeklerin estetik ihtiyaçlarını karşılamada ameliyatsız ve acısız çözüm sunan medikal estetik uygulamaları, günümüzde en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Medikal uygulamalara yönelik ilginin artması ile birlikte, bu işlemleri yapan yerlerin sayısında azımsanamayacak derecede artış gözlemleniyor. İstanbul Estetist Polikliniği’nden Medikal Estetik Hekimi Dr. Dilay Yılmaz Demiryontar, hekim denetiminde gerçekleştirilmeyen medikal estetik müdahalelerinin tehlike saçtığını ve geri dönüşü olmayan ciltte kalıcı hasarlara neden olduğunu belirtti. Demiryontar, lazer epilasyon da dahil tüm medikal estetik uygulamalarının hekimlerin gözetimi dahilinde, gerekli donanıma sahip merkezlerde yapılması gerektiğini vurguladı.

Medikal Estetik Uygulamaları Yalnızca Hekimler Tarafından Yapılabilir
Önemli olanın “hastanın” güvenliği ve sağlığı olduğunun altını çizen Demiryontar, “Anatomiyi, fizyolojiyi bilmeden, hekim olmayan kişiler, güzellik salonları ve kuaförler açarak medikal estetik uygulamaları yapıyorlar. Tıp eğitimi almamış, hekimlik bilgisi olmayan kişiler medikal estetik yapamazlar. Tıp eğitiminin yanında bu alanda da eğitim almış, bilgi ve birikimlere sahip hekimlerce yapılmalıdır.” dedi.

Doğru Medikal Estetik Uygulamaları Merkezini Nasıl Buluruz?
Kötü sonuçlarla karşılaşmamak için bir medikal estetik polikliniğinde olması gerekenler hakkında tavsiyeler veren İstanbul Estetist Polikliniği’nden Medikal Estetik Hekimi Dr. Dilay Yılmaz Demiryontar; “Öncelikli şart, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı bir kurum olması, lazer epilasyon da dahil tüm işlemlerin hekim denetiminde yapılması, steril malzemelerle kişiye özel kullanıma ve hijyene mutlaka önem verilmesi, son teknoloji içeren, profesyonel aletlerin kullanılması, çalışanların alanında uzman, tecrübeli ve sürekli eğitim alabilecek nitelik ve becerilere sahip olması (özellikle stajyer çalıştıran yerlere dikkat), son olarak hekimin güven veren, samimi, sıcak, ihtiyacı doğru belirleyen, işinde uzun yıllar tecrübe edinmiş, hasta portföyü geniş bir yelpazeye sahip, hasta memnuniyeti yüksek bir hekim olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.” açıklamalarında bulundu.