Çakralarınızı Açmaya Hazır Mısınız?

Fiziksel olarak kendinizi aşırı yorgun, sevgi kaynağından yoksun, cinsel ihtiyaçlarınızda, yaratıcılık gücünüzde ve önsezilerinizde azalma hissediyorsanız çakralarınız kapalı demektir.

Son günlerde cinsel taciz iddialarıyla gündeme gelen yoga; çakralarınızı açan, beden, zihin ve ruh arasında dengeyi kuran bir bilimdir. Doğru kişi, doğru çevre ve doğru malzemeler ile yapıldığında mükemmel sonuçlar açığa çıkar.

Yoganın faydalarını şöyle sıralayabiliriz.

Fiziksel faydaları: Değişmeyen otonomik sinir sistemi dengesi, nabız atışı düşmesi, nefes alma oranı düşmesi, kan basıncı düşmesi, EEG- Alfa dalgalarının artması, EMG aktivitesi düşmesi, kardiyovasküler etki artması, nefes alma etkisinin artması, gastrointestinal fonksiyonların normale dönmesi, endokrin fonksiyonlarnın normale dönmesi, yenilenme fonksiyonlarının gelişmesi, musculoskeletal uyumluluk ve eklem hareketliliğinin artması, nefes tutma yetisinin çoğalması, eklem hareketliliğinin artması, gribe karşı bağışıklık, el göz kordinasyonun artması, becerilerin artması, tepki süresinin uzaması, duruş bozukluklarının azalması, güç ve esneklik artması, dayanıklılığın artması, enerjinin artması, kilonun normalle dönmesi, uykunun düzene girmesi, bağışıklık sisteminin artması, ağrının azalması, metanetin artması, hislerinizin kuvvetlenmesi, dengenin artması, tüm vücut organlarının bir ahenk içerisinde çalışması.

Psikolojik Faydaları: Somatik ve Kinestetik bilincin artması, modunuzun yükselmesi ve kendinizi iyi hissetmeniz,kendinizi kabullenme ve yenileme, sosyal duyarlılığın artması, sinir ve endişenin azalması, çatışmanın azalması, konsantrasyonun artması, hafızanın güçlenmesi, dikkat toplama, öğrenmenin etkilerinin çoğalması, kişisel gelişim, sosyal becerilerin gelişmesi, hislerinizin kuvvetlenmesi, sembol kodlamanın gelişmesi.

Biyokemikal Faydaları: Glukoz azalması, sodyum azalması, kolestrolun azalması, triglyceride azalması, HDL kolestrol artması, LDL kolestrol azalması, VLDL kolestrol azalması, ATPaz artması, hemoglobin artması, beyaz kan hücrelerinin sayısının azalması, C Vitamini artması, Serum Protein artması.

Sağlık Açısından Faydaları: Parasympathetik Sinir Sistemini ele geçirir, beynin subkortikal bölgelerine hakim olur, yavaş dinamik ve statik hareketler yaptırır, kas tonusunun normale dönmesini sağlar, kas ve bağ yaralanmaları en aza indirir, düşük kalori tüketimini sağlar, minimize edilmiş hareketlerdir ve rahatlatır, enerji verir, kaslarınız arasında denge sağlar, uzun bir zaman süreci içerisinde zamana yayılır, kendinizi bulmak ve kendinizin farkına varmak için size limitsiz imkanlar sunar.

PAYLAŞ
Önceki HaberAnkara da Bayram in cin top oynuyor
Sonraki HaberBaşkent Üniversitelileri Keşfetmeli
Kıymet Ruşitler
Çankaya Üniversitesi İşletme (Burslu) bölümünden 2008 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldu. 6 ay Universita Degli Del Molise (Campobasso, İtalya)'de eğitim aldı. 2008 yılından itibaren Ansolon Medya'nın çeşitli birimlerinde görev aldı. 2014 yılının ikicni yarısından itibaren AnkaraSosyete.com un da içinde bulunduğu Ansolon Medya yayınlarının Editörlüğünü yapmaktadır. Kıymet Ruşitler evli ve bir çocuk annesidir.