Beyaz Leblebi

Beyaz Leblebi Meyhanesi Gaziosmanpaşa’da hizmet veren Ekim 2014 tarihiyle çok yeni bir mekan. Ankaralıların yakından tanıdığı Meşrep ailesinin bir ferdi olan mekan Meşrep’lerden alışık olduğumuz vur patlasın çal oynasın’dan daha çok muhabbet edebileceğiniz geleneksel Türk Meyhanesi konseptinde hizmet veriyor. Mekanın açılış günü 29 Ekim 2014’de Cumhuriyet Bayramı kutlaması ile birlikte mekana adımımızı atıyoruz.

Yemekler

Mekana girip yerimizi alır almaz 35’lik rakımızıı söylüyoruz. Rakılarımız servis edilirken rakıyı sek içen arkadaşım Fatih Yüksel’in isteğiyle ehlikeyf de geliyor. Ehlikeyf küçük ama önemli bir ayrıntı. Bu arada garson seçeceğimiz mezeleri getiriyor. 10 civarı meze çeşidinden, yengeç, mantarlı yoğurt, börülce, sarma dolma bizim seçimimiz oluyor. Rakı pek tabii ki beyaz peynirsiz gitmez, ayrıca söylememize gerek kalmadan beyaz peynir de servis ediliyor. Kadehlerimizi Cumhuriyet, mekanın açılışı ve dostluğa kaldırıp mezeleri bir bir tatmaya başlıyoruz. Mantarlı yoğurt her zaman her yerde favorim, yengeç ve sarma dolma oldukça lezzetli, börülceyi ilk defa soslu yedim oldukça keyifliydi. Beyaz Peynir kıvamında tam rakılık. Ara sıcak olarak kalamar istedik. Kalamar da gelir gelmez bir çırpıda bitiveriyor. Gözüm başka bir masaya servis edilen sigara böreğine takılıyor. Gözümde Astigmat olmasına ve o anda gözlük takmıyor olmama rağmen sigara böreğini kaçırmıyorum ve hemen garsondan sipariş ediyorum. Çıtır çıtır gelen sigara böreğini yemeye başlarken diyetisyenim Duygu Öztürk Güner’in gelecek haftaki kontrolde “bu hafta neleri fazladan yedik” diyerek soruşu film şeridi gibi gözümün önünden geçiyor. Bu nedenle o çok sevdiğim sigara böreği faslını 3 adet ile sınırlıyorum. Sohbetimiz ve rakıları yudumlamamız devam ederken ana yemeğe geliyoruz. 4 çeşit yemekten ben dana külbastıyı seçtim. Dana kültbastı hem sosuyla hemde garnitürleriyle oldukça lezzetlidyi. O kadar doydukki serpme meyveden vazgeçmek zorunda kaldık. Açık söylemek gerekirse yeme içme kısmı çok keyifli bir mekan olmuş.

Ortam

Mekana girişimizden itibaren güler yüzlü çalışanlarla karşılaşıyoruz. Beyaz Leblebi’nin müşteri portföyünü 28 yaş ve üzeri oluşturuyor. Hem muhabbet hem sohbet hem de rakı diye düşünen her kitleden müşteriye rastlamak mümkün. Mekan genel olarak kaliteli bir kitleye hitap ediyor. Mekan gün boyu hizmet veren bir mekan olması sebebiyle hem iş yemeği hem de ailenizle ve dostlarınız sohbet yemeği tarzında buluşmalarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca mekanda özel toplu yemekler düzenleme şansınızda mevcut.

Dipnot: Cumhuriyet Bayramı’na denk getirilen açılış sebebiyle kırmızı beyaz balonlar, bayraklar, süslemeler ve hediye edilen K.Atatürk rozeti çok şık olmuştu. Mekana Geleneksel Türk Meyhanesi sıfatının yanında Cumhuriyet Meyhanesi demek de oldukça yakışır.

Servis

Servis elemanları tecrübeli ve ilgili. Devamlı hizmet halindeler ve bir isteğiniz için of bu garson nerede kaldı gibi bir sorunla karşılaşmıyorsunuz. Menü ve mutfak konusunda bilgililer. Özel gömlekleriyle kimin servis elemanı olarak hizmet verdiği kolayca anlaşılıyor. Servisin kalitesi sadece benim değil mekana bilikte gittiğim Fatih Yüksel’inde onayını aldı.

Dekorasyon -Konum
Beyaz Leblebi Ankara’nın en iyi bölgelerinden Gaziosmanpaşa Reşit Galip Caddesi’nde hizmet veriyor. Konum olarak hem kendi aracınızla hem de toplu taşıma araçları ile rahatça ulaşabileceğiniz merkezi bir yerde bulunuyor. Mekanın dekorasyonunda antik ögeler üzerine kurulurken Zeki Müren,Müzeyyen Senar ve Safiye Ayla gibi Türk müzik tarihine damga vurmuş sanatçılarda mekanın dekorasyonunda yer almış. Taş plaklar ve eski radyolar dekorasyonun eski havasını zenginleştirirken, renki ve dantelli masa örtüleri, eski tip kütüphane ve loş ışıklı ortamıyla hem geleneksel Türk Meyhanesi hayata geçirilirken hem de ev ortamında ki rahatlığınızı yaşamanız sağlanmış.

Fiyat/Performans

Beyaz Leblebi’de 35’lik rakı (1 kişiye yaklaşık 3 duble), mezeler, ara sıcaklar ve ana yemekler ile birlikte kişi başı fiyatı yaklaşık 110 TL tutuyor. Son zamanlarda meyhanelerin vermiş olduğu fiks menüye alışan meyhane müşterisi için fiyat 20-30 TL yukarıda. Ancak verilen hizmetin yanında fiyat makul diyebiliriz.

Müzik

Canlı müzikte Cumhuriyet nedeniyle özel bir program vardı. Müzisyenler bir yandan Atatürk’ün hayatından ve Cumhuriyet zamanından kesitler anlatırken, bu öykülerin aralarına oldukça güzel bir repertuar serpiştirdiler. Canlı müzik başarılıydı ve yorucu değildi. Diğer yandan genel müzik yayınında ise başlıca isimler Zeki Müren, Müzeyyen Senar ve Safiye Ayla gibi öne çıkan isimlerdi. Müzik genel anlamda mekana yakışmıştı.

Beyaz Leblebi Meyhanesi

Reşit Galip Caddesi No: 84 Gaziosmanpaşa

03124385554