Bayramda Beslenmenize Dikkat Edin

Ramazan süresince yavaşlayan metabolizmanın bayramda alınacak kalorisi yüksek besin ve şekerlemelerle riske girebilir. Uzmanlar metabolizmanın uyumu için önemli uyarılarda bulunuyor.

Ramazan ayıyla değişen günlük beslenme alışkanlıkları, bayramla birlikte eski haline dönecek. Bu dönüş, dikkat edilmemesi halinde kişinin sağlığında ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Ramazan Bayramı’nda beslenme alışkanlığınız yanlış yönde ilerlerse kilo almanıza ve bununla beraber şeker hastalığı, hipertansiyon gibi kronik hastalığı olan bireylerde sağlığın hızlı bir şekilde bozulmasına yol açacak. Ramazan Bayramı’nı bir fırsat bilerek beslenme alışkanlıklarınızı daha sağlıklı hale getirip yeni bir başlangıç yapabilmek ise elinizde.

Bayram gününe başlangıç olarak aile ile yapılan uzun kahvaltılarda makul besinler tüketmelisiniz. Bu kahvaltınızda peynir, zeytin, yumurta, domates, salatalık, yeşillik ve tatlı isteğinizi sabit tutmak için meyve marmelatı gibi kalorisi düşük alternatifleri tercih edebilirsiniz. Her ne kadar pide ve beyaz ekmekler çekici gelse de kan şekerinizi dengede tutmak ve sindirim sorunu yaşamamak için tam buğday ya da çavdar ekmeği tercih edebilirsiniz.

Geleneklerimizin sürdüğü üzere bayram boyunca gelecek olan misafirlere ikram edilen şekerleme ve tatlıların yanında misafirliğe gittiğiniz yerlerde de ikramlar olacaktır. Bu durumu hafif atlatmak için misafirlerinizin sağlığını da düşünerek şekerlemeler yerine kâselerin içini kuru meyveler ve kuruyemişlerle süsleyebilirsiniz. Kuru meyveleri tercih ederken nişasta ile kurutulan meyvelerden uzak durmalısınız.

Misafirlikteyken ise ev sahibini kırmadan tadımlık olarak ikramlıklardan tüketebilirsiniz. Gün içerisinde birden fazla ziyaretiniz olacaksa yediğiniz şekerlemelere dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca hediye olarak tatlı götüreceksiniz, tatlandırıcı ile yapılan aynı tattaki masum tatlıları tercih edebilirsiniz. Hatta kuru meyve ve hafif tatlıları ara öğün yaparak metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Oruç tuttuğunuz süre boyunca sıvı tüketiminiz 1 litreye kadar düşebilmektedir. Bu uzun süreli kaybını yerine koymak amacıyla vücudunuzu biraz kandırarak her yediğiniz ikramlıktan sonra 2 bardak su içebilirsiniz. Günde 2.5 litre su içtiğiniz zaman 1 hafta içerisinde sıvı kaybınız düzelecek ve metabolizmanız tekrar hızlanacaktır.

Bayram boyunca ana öğünlerinize özellikle yeşil sebzelerden ilave ederseniz bağırsak hareketlerinizi düzenlemeye ve metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Akşam yemeklerini oruç zamanındaki gibi geç saatte değil uyku saatinden 5 saat öncesinde tüketmelisiniz. Akşam yemeğinde tüketeceğiniz besinlerin sindirimi uzun sürebileceğinden kaliteli uyumanız için yemeği erken yemelisiniz.

Bayramda kurubaklagil ve et tüketimi artmaktadır. Her ne kadar masum yiyecekler olsalar da yanlarında pişirilen tereyağlı pirinç pilavı tehlike yaratabilir. Pirinç yerine bulgur pişirmeniz ve yanına cacık eklemeniz besin çeşitliliği sağlar. Besin öğelerinden zengin bu beslenme tarzı yemekten sonra tatlı isteğinizi azaltacak ve fazladan kalori alımınızı engelleyecektir. Ayrıca doğru bilinen bir yanlışı tekrarlamamda fayda var. Bu yanlış, zeytinyağının kalorisi olmadığının düşünülmesi ve bolca kullanılmasıdır. Salatalara ve yemeklere kullanacağınız yağ miktarını göz kararı değil ölçerek koyun. Yemek arasında su tüketiminiz de besinlerin sindirimine yardımcı olacaktır.

Her ne kadar fiziksel aktivite yapmanız zor olsa da olabildiğince hareket etmeye çalışın. Araba ve toplu ulaşım yerine yakın yerlere yürümeye çalışın.  Asansör yerine merdiven kullanmanız kalori harcamanızı sağlayacağından en kolay fiziksel aktivitedir.

PAYLAŞ
Önceki HaberRüyalar Gerçek Olsa…
Sonraki HaberRamazan Bayramınız Kutlu Olsun
Kıymet Ruşitler
Çankaya Üniversitesi İşletme (Burslu) bölümünden 2008 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldu. 6 ay Universita Degli Del Molise (Campobasso, İtalya)'de eğitim aldı. 2008 yılından itibaren Ansolon Medya'nın çeşitli birimlerinde görev aldı. 2014 yılının ikicni yarısından itibaren AnkaraSosyete.com un da içinde bulunduğu Ansolon Medya yayınlarının Editörlüğünü yapmaktadır. Kıymet Ruşitler evli ve bir çocuk annesidir.