BAYKAL SARAN OYUNCULUK ÖDÜLÜ DİLEK BOZKURT’UN

Türk tiyatrosunun unutulmaz ismi Baykal Saran anısına düzenlenen Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü, bu yıl sekizincisi kez sahibini buldu. 2013-2014 sezonunda ödül, Anton Çehov’un “Kuğunun Şarkısı ‘Bir Evlenme Teklifi’” oyunundaki performansıyla Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Dilek Bozkurt’un oldu. Bozkurt, ödülünü, 20 Ekim Pazartesi akşamı Akün Sahnesi’nde düzenlenen törenle aldı.

Lemi Bilgin, Selçuk Yöntem, Atila Sav, Rüştü Asyalı ve Erkal Saran’dan oluşan seçici kurulun, geçmiş yıllarda ödül alan sanatçıların ve özel davetlilerin katıldığı gecede, “Kuğunun Şarkısı ‘Bir Evlenme Teklifi’” oyununun özel gösterimi yapıldı. Temsilin ardından gerçekleşen törende Dilek Bozkurt ödülünü jüri başkanı Lemi Bilgin ve Saran ailesinin elinden aldı.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Selçuk Yöntem, “Çok heyecanlıyım. Gerçek bir aktörün anısına düzenlenen bu ödülü alan Dilek Bozkurt’u kutluyorum. Baykal Saran çok sevdiğim çok değer verdiğim bir insandı. Eminim o da bu akşamı izliyor. Bu akşam Baykal Saran’ı şerefine olsun” dedi.

Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü, 28 Temmuz 2006 tarihinde vefat eden Devlet Tiyatroları Sanatçı ve Rejisörü Baykal Saran adına ve anısına 2006 – 2007 tiyatro sezonunda verilmeye başlandı.

Baykal Saran Oyunculuk Ödülü’ne daha önce sırasıyla Benian Dönmez, Durukan Ordu, Erdal Beşikçioğlu, Servet Pandur, Tolga Tekin, Gülin Ersoy ve Sükun Işıtan layık görüldü.